Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Jadwiga Jałowiec. Miłośniczka ziemi dobrzyńskiej

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 13.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Jadwiga Jałowiec urodziła się 25 czerwca 1941 roku w Złotopolu koło Lipna w województwie kujawsko-pomorskim, a zmarła 3 maja 2003 roku. Została pochowana w Nowej Wsi koło Olsztyna (w województwie warmińsko-mazurskim). Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie zdobyła wykształcenie nauczycielki.

Na początku pracowała w Leniach Wielkich i Źródłach. Po ukończeniu wyższych studiów pedagogicznych zmieniła miejsce pracy. Była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 3 w Lipnie i tam pracowała aż do przejścia na emeryturę. Przez wiele lat działała w Instytucie Programów Szkolnych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. Pracę nauczycielską łączyła z pasją. Zajmowała się tkactwem artystycznym, twórczością literacką, ilustracjami, haftem i kolażem. Pisała wiersze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W latach 1985–1991 była członkiem rady redakcyjnej „Świerszczyka”.

Wiele jej wierszy znajduje się w podręcznikach szkolnych. Była autorką zbiorków wierszy W środku świata (1988) i Zadudnię kroplą w srebrnej rynnie (1991) oraz powieści Polne koniki. Dla dzieci wydała zbiorki Najpiękniej jest po deszczu (1981), Nasze drzewa (1982), Siądź przy leśnej drodze (1998).

W latach 1989–2003 przewodniczyła Lipnowskiej Grupie Literackiej działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Lipnie. Należała do Nauczycielskiego Klubu Literackiego we Włocławku. Działała w Towarzystwie Miłośników Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie.

Wiersze jej autorstwa były tłumaczone na język angielski, białoruski, serbo-chorwacki i macedoński. Za swoją pracę dostała liczne nagrody i odznaczenia (między innymi Krzyż Kawalerski i medal Komisji Edukacji Narodowej).

Na krużgankach klasztoru ojców Bernardynów w Skępem wmurowano pamiątkową tablicę w związku z I Kongresem Dobrzynian. Umieszczono na niej słowa pisarki:

„»Dzisiaj nieważne, gdzie staniemy, czy tu gdzie krzesła, czy wśród cieni, ważne, co zostawimy na tej ziemi«. Znanym i nieznanym dobrzynianom zasłużonym dla tej ziemi uczestnicy Kongresu”.

Odsłonięcie tablicy miało miejsce 10 sierpnia 2004 roku z okazji odbywającego się w Skępem I Kongresu Dobrzynian.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1529)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Galeria

Tomik poetycki
Zbiorek Jadwigi Jałowiec

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter