Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Odpust 7–8 września 2011 roku. Fotorelacja Szkoły Podstawowej ze Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 20.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Co roku 8 września w Skępem z okazji święta Matki Boskiej Siewnej odbywa się odpust. Warto w ten dzień odwiedzić naszą miejscowość. Od 160 lat (2011 r.) przychodzą do Skępego na odpust 7–8 września (Narodzenie Matki Boskiej) piesze pielgrzymki z Płocka.

Naszą największą uroczystością kościelną jest odpust na dzień Matki Boskiej Siewnej (święto Narodzenia Matki Boskiej). Odbywa się on 8 września, ale niektóre pielgrzymki przychodzą już 7 września. Szczególnie gorąco mieszkańcy Skępego witają pieszą pielgrzymkę z Płocka. Jest to pielgrzymka zaprzysiężona.  W XIX w. w Płocku wybuchła epidemia cholery. Mieszkańcy - jak podaje Teresa Karwicka w książce Kultura ludowa ziemi dobrzyńskiej - ślubowali, że jeśli zaraza minie, będą co roku chodzić pieszo do Skępego na odpust. Pielgrzymi z Płocka zwani u nas pątnikami przychodzą do Skępego 7 września. Wprowadzają ich strażacy z OSP w Skępem. Licznie zgromadzeni mieszkańcy uczestniczą z pielgrzymami w mszy odbywającej się w Kościele i klasztorze bernardynów w Skępem. 8 września na placu odpustowym mszę celebruje biskup płocki. Pielgrzymka z Płocka odchodzi ze Skępego 9 września po porannej mszy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1362)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Odpust w Skępem
Odpust w Skępem
Odpust w Skępem
Odpust w Skępem
Odpust w Skępem
Odpust w Skępem
Odpust na Siewną
Odpust na Siewną
Odpust na Siewną
Odpust na Siewną
Odpust na Siewną
Odpust 2011
Odpust 2011
Odpust 2011

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter