Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Mokrelipie. Kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Autor wpisu: Zygmunt Krasny
Data publikacji: 21.10.2011

Parafia w Mokrelipu została erygowana w 15 stycznia 1403 roku. Należy ona do najstarszych w diecezji chełmskiej. W drugiej połowie XVI wieku (a dokładnie w latach 1547–1597) kościół należał do protestantów. Dawniej teren parafii był bardziej rozległy, sięgał po Gorajec i Radecznicę. A przy kościele znajdowała się niewielka biblioteka.

Pierwszy kościół murowany wzniesiono w tym miejscu w 1403 roku. Ufundował go Mikołaj z Latyczyna. W połowie XVII wieku został on przebudowany lub wzniesiony od nowa. Konsekracji dokonał w 1671 roku biskup Mikołaj Świrski. Z tego budynku do dziś zachowały się fragmenty murów, brama-dzwonnica oraz dawna organistówka. Część kościoła rozebrano około 1910 roku.

Obecnie w Mokrelipiu stoi kościół wzniesiony w latach 1903–1913 według projektu Józefa Dziekońskiego. W czasie działań wojennych uległ on zniszczeniu, ale został odbudowany. Kolejnej odbudowy trzeba było dokonać w latach 1978–1981, tym razem zniszczenia spowodował pożar.

Świątynia ma monumentalny, neogotycki wygląd. Jej bryła jest dość skomplikowana, trzynawowa, za to detal architektoniczny – stosunkowo prosty. Kościół zwrócono prezbiterium na zachód. Wymurowano go z cegły z użyciem betonu i kamienia. Od strony frontowej znajdują się dwie wieże i wieżyczka z sygnaturką. Jeden z dzwonów „Piotr i Jan” odlano z okazji 555-lecia parafii.

Nawy są rozdzielone smukłymi, bogato profilowanymi filarami podtrzymującymi sklepienia kryształowe. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Chrystusa Ukrzyżownego, w ołtarzach bocznych można zobaczyć wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W jasnym wnętrzu nie ma polichromii, jedynie krawędzie sklepień są złocone. Większość wyposażenia (na przykład chrzcielnica i ambona) wykonano w stylu neogotyckim, pochodzi ono z lat 1921–1927.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1275)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Mokrelipie. Kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter