Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zapomniane biografie. German Rumianowski

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 26.10.2011
Okres historyczny: II wojna światowa 1939-1945

Historia Germana Rumianowskiego – bohaterskiego nauczyciela urodzonego w Skępem.

German Rumianowski urodził się w 1898 roku w Skępem.

W publikacji Zakład kształcenia nauczycieli w Wymyślinie 1867–1969 Zdzisław Bieńkowski wymienia absolwentów Seminarium Nauczycielskiego z lat 1867–1917. Wśród nich jest German Rumianowski, który ukończył ówczesne seminarium w 1917 roku, w wieku lat 19. W tamtym roku uczniowie zdawali ostatnią rosyjską maturę.

Informacje o Germanie Rumianowskim jako nauczycielu szkoły w Skępem znajdują się w albumie Zyty Wegner Rodem ze Skępego, gdzie czytamy, że podjął pracę w Publicznej Szkole Powszechnej w Skępem, prawdopodobnie po odzyskaniu niepodległości. W tej, wówczas siedmioklasowej, szkole uczył matematyki. W publikacji Moje życie. Pamiętnik nauczyciela i społecznika Władysław Drzewiecki pisze tak: „Z innych nauczycieli z sympatią wspominam: Czesława Jankowskiego, Antoniego Prejsa, Józefa Brzezińskiego, zamordowanych w obozach koncentracyjnych, Germana Rumianowskiego, więźnia obozu koncentracyjnego”.

Gdy wybuchła druga wojna światowa, German Rumianowski liczył 41 lat. Nie znalazłam informacji, kiedy został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu. Prawdopodobnie było to na początku wojny. Aresztowanych mężczyzn odtransportowano do więzienia we Włocławku, a potem skierowano do różnych obozów koncentracyjnych.

Anna Wiśniewska, mieszkanka Skępego, opowiedziała mi, że podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Dachau (Niemcy) German Rumianowski uratował z basenu przeciwpożarowego tonące niemieckie dziecko. Został zwolniony z ciężkich robót. Przeżył obóz i wrócił do Polski, prawdopodobnie w 1945 roku.

Podjął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Skępem. Świadczy o tym zachowane zdjęcie z roku szkolnego 1952/1953. Był nauczycielem w klasach młodszych, uczył także języka rosyjskiego. W spisie nauczycieli szkoły ćwiczeń Liceum Pedagogicznego figuruje nazwisko Germana Rumianowskiego, uczącego w latach 1948–1956.

Żył 59 lat. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Skępem.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1576)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

German Rumianowski

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter