Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Stanisław Zieliński. Bohaterski lotnik z Wioski koło Skępego

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 28.10.2011
Okres historyczny: 20-lecie międzywojenne 1918-1939

Stanisław Zieliński, herbu Świnka, był ostatnim właścicielem majątku w Wiosce.

Stanisław Władysław Zieliński herbu Świnka urodził się 15 X 1903 roku w Wiosce, był synem Władysława i Marii z Wodzińskich, wnukiem Gustawa Zielińskiego. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej i walczył w obronie Lipna. Został ciężko ranny. W 1925 roku ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Cieszynie. W 1926 roku skończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w Poznaniu. Odbył także kurs pilotażu w Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Bydgoszczy. Przed drugą wojną światową uczestniczył w ćwiczeniach lotniczych w Toruniu.

Rozbudował rodzinny dworek w Wiosce. W sierpniu 1939 roku trafił do Wojska Polskiego. Uczestniczył w kampanii wrześniowej jako porucznik ochotnik 4. pułku lotniczego w Toruniu na prywatnym samolocie RWD-8. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Francji, a potem do Anglii. Walczył jako pilot w 306. toruńskim dywizjonie myśliwskim. Zaginął w czasie walki 30 grudnia 1941 roku w Wielkiej Brytanii. Walczył nad kanałem La Manche. Jego ciała nie odnaleziono. Po bohaterskiej śmierci został odznaczony przez generała Władysława Sikorskiego Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Stanisław Zieliński na swoim RWD-8 latał nad Jeziorem Wielkim w Skępem, pokazując mistrzowskie sztuczki. Robił zakłady, że przeleci pod przęsłem mostu kolejowego w Toruniu, nie zahaczając ani o most, ani o wodę.

Nie ma w Skępem żadnej tablicy upamiętniającej postać ostatniego właściciela majątku Zielińskich w Wiosce i dzielnego lotnika.

Źródło:

Zyta Wegner, Rodem ze Skępego, Skępe 2007.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1511)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter