Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tradycja pielgrzymowania do sanktuarium w Skępem

Autor wpisu: Bożena.Ciesielska
Data publikacji: 30.10.2011
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

O kulcie Matki Boskiej Skępskiej i pielgrzymkach błagalno-pokutnych, pieszych i innych.

Miejscowa tradycja głosi, że na drodze prowadzącej ze Skępego do Lipna leżał duży kamień upamiętniający bliżej nieznane wydarzenie (być może bitwę z Krzyżakami). Podobno pasterze z okolicy Skępego opowiadali, że kilkakrotnie widzieli niezwykłe światło nad przydrożnym głazem. Tłumaczono je jako objawienie Matki Bożej. Ludzie znaczyli kamień krzyżami, modlili się w tym miejscu i podobno doznawali uzdrowień i łask. Ten, kto ich doznał, w podzięce stawiał krzyż. Gdy ktoś zaniechał oddania czci, spotykało go nieszczęście. Bernardyn z Szamotuł – zmarły w 1538 roku – zanotował następujące słowa: „Ktokolwiek dotknięty ciężką chorobą lub w innej potrzebie do tego miejsca się udawał, uzdrowiony lub pocieszony do domu powracał”.

Mówiono o tajemniczych blaskach i światełkach ukazujących się ludziom. Cudowny kamień ściągał wędrowców, którzy widzieli nawet Najświętszą Marię Pannę. Ówczesny właściciel dóbr skępskich, Mikołaj Kościelecki, postawił krzyż z wizerunkiem Chrystusa. W latach 1495–1496, gdy na ziemi dobrzyńskiej panowała zaraza, cudowne miejsce odwiedzali liczni pątnicy. Jan Kuśnierz z Pobiedzisk koło Gniezna trapiony chorobą miał widzenie, aby udać się właśnie do Skępego. Ciężko chory dotarł do krzyża i został uzdrowiony. Oznajmił Mikołajowi Kościeleckiemu, że Matka Boska życzy sobie, aby w tym miejscu postawić kaplicę i namówił do tego właściciela Skępego i jego żonę Katarzynę z Szamotuł. Wkrótce w Wymyślinie stanęła drewniana kaplica pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Znów ściągała tłumy pielgrzymów.

Córka Mikołaja Kościeleckiego – Zofia – ciężko zachorowała. Nie mogła chodzić. Pewnego razu chorą niesiono na noszach do kaplicy, w połowie drogi zatrzymała niosących ją ludzi z okrzykiem: „Jestem zdrowa!”. Sama poszła do kaplicy podziękować za łaskę. Gdy wyzdrowiała, pojechała do Poznania i przywiozła lipową figurkę Matki Boskiej.

Stryj Mikołaja Kościeleckiego, też Mikołaj, sfinansował budowę kościoła i klasztoru, do którego za przyzwoleniem papieża Aleksandra VI i biskupa płockiego Jana Lubrańskiego sprowadził bernardynów z Koła nad Wartą.

Kolejne informacje o zbiorowych pielgrzymkach pochodzą z XVII wieku. W 1608 roku mieszkańcy Włocławka udali się do Skępego z prośbą o oddalenie morowej zarazy. Ksiądz Józef Pielaszewski na podstawie przekazów ustnych tak opisał pielgrzymkę: „Rok 1608 – podczas grasującej morowej zarazy mieszkańcy na uproszenie Boga, aby ich za przyczyną Najświętszej Marii Panny od tej plagi uchronił, publiczną procesyją w licznym zgromadzeniu do Skępego odprawili. Wotum w imieniu całego miasta złożył ksiądz Stanisław Orłowski, kanonik kujawski”.

Podobną tradycję zapoczątkowano w 1631 roku w diecezji płockiej. W następnych latach przybywały pielgrzymki pokutno-błagalne z Gostynina, Mławy, Ciechanowa, Raciąża, Brodnicy, Sierpca, Łowicza, Rypina, Koła, Czerwińska, Przasnysza, Lubawy i Płocka. Przybywała nawet pielgrzymka z Warszawy. Do Dobrzynia nad Wisłą pątnicy płynęli statkiem, a od Dobrzynia wędrowali pieszo. Tak było do roku 1938.

Świadectwem kultu maryjnego były liczne wota zawieszane w ołtarzu głównym oraz dowody łask zapisywane w kronice klasztornej. W połowie XVIII wieku sława sanktuarium była już tak wielka, że bernardyni postanowili starać się o koronację figury Matki Boskiej Skępskiej. Uroczystości koronacyjne odbyły się 18 maja 1755 roku w Zielone Świątki. Wzięły w nich udział liczne rzesze wiernych z ówczesnych województw (kujawskiego, chełmińskiego, mazowieckiego, płockiego). Największą popularnością cieszy się odpust w święto Zesłania Ducha Świętego, czyli w Zielone Świątki (mały odpust), i odpust w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny (duży odpust). Ta uroczystość zbiega się ze świętem Matki Boskiej Siewnej, przypada 8 września. Już dzień wcześniej, czyli 7 września, pielgrzymują do nas ludzie z różnych parafii, niosąc feretrony i chorągwie z wyobrażeniem naszej Madonny. Do dzisiaj pątnicy śpiewają pieśń ułożoną przez księdza Józefa Pielaszewskiego „Cudowna Skępska Maryjo nasza, tylu łaskami wsławiona”.

Mieszkańcy Skępego oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej bardzo serdecznie witają pielgrzymkę z Płocka, która przychodzi do sanktuarium od 160 lat (od 1851 roku). Późnym wieczorem w przeddzień uroczystości odpustowych z klasztoru wyrusza procesja do kaplicy „Na Borku”. Wszyscy idą z zapalonymi świecami. Przy kapliczce odbywa się msza święta. Od godziny piątej nad ranem, czyli od odsłonięcia figury Matki Boskiej Skępskiej, jest czas na modlitwy i msze święte.

Pielgrzymi korzystają z sakramentu pokuty, a spowiedzi udziela wielu księży. Uroczysta msza koncelebrowana przez biskupa diecezji płockiej odbywa się na placu odpustowym. Gromadzi ona najliczniejsze rzesze pielgrzymów. Pielgrzymka płocka zostaje pożegnana mszą świętą rano następnego dnia po odpuście.

Skępe jest ciągle żywym miejscem kultu Matki Bożej Skępskiej. Zasięg jego oddziaływania jest bardzo rozległy. Świadczą o tym liczne grupy pielgrzymkowe, a także drewniane rzeźby Matki Bożej Skępskiej umieszczane w kapliczkach przydrożnych i w domowych ołtarzykach. Kult Skępskiej Madonny – królowej ziemi dobrzyńskiej, Kujaw i Mazowsza – trwa do dziś.

Źródło:

Teresa Karwicka, Kultura ludowa ziemi dobrzyńskiej, Warszawa–Poznań–Toruń 1979.
Krystyna Pawłowska, Do Maryi Skępskiej po łaski, Skępe 2011.
Piotr Śliwiński, 500 lat sanktuarium maryjnego w Skępem, Włocławek 1995.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1666)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter