Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 04.11.2011

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się w willi „Opolanka”. To kamienica czynszowa wybudowana w latach 30., świetny przykład funkcjonalizmu w architekturze. W tym budynku pisarz, który w latach międzywojennych regularnie odwiedzał Zakopane, zamieszkał razem z żoną w 1945 roku.

Makuszyńskim udało się sprowadzić księgozbiór i dzieła z ich rodzinnej kolekcji sztuki, które ocalały z wojennej pożogi. Jego mieszkanie wypełniały meble z XVIII i XIX wieku zastawione szkłem artystycznym, porcelaną, fotografiami i cennymi woluminami. Na ścianach wisiały tkaniny, kobierce, rzeźby i obrazy polskich artystów, między innymi Stanisława Wyspiańskiego, Juliana Fałata, Zofii Stryjeńskiej, Mai Berezowskiej, Władysława Skoczylasa, Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego.

Literat mieszkał w „Opolance” aż do śmierci w 1953 roku. W 1965 roku wdowa po nim, Janina Gluzińska-Makuszyńska, przekazała Ministerstwu Kultury i Sztuki, wszystkie obrazy, książki, rękopisy i pamiątki po mężu. Już rok później w mieszkaniu pisarza otwarto filię Muzeum Tatrzańskiego. Jego pierwszą (i dożywotnią) kustoszką została właśnie żona artysty. Mieszkanie ma cztery pokoje, a ich wystrój niemal się nie zmienił od lat 50.

O tych wnętrzach Jacek Kolbuszewski, historyk literatury, napisał: „wesołość była wielką i ważną cechą postawy Makuszyńskiego wobec świata i ludzi, zarówno bliższych, jak i dalszych. Na fotografii zrobionej przez Schabenbecka, wiszącej w korytarzu w Jego Muzeum, Kornel Makuszyński jest bardzo poważny. Ale z oczu błyska wesołość i uśmiechają się kąciki ust. Ten uśmiech nie został skatalogowany, lecz i on stanowi cząstkę Archiwum Kornela Makuszyńskiego i Jego Muzeum. Kto nie wierzy, niech sprawdzi”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1575)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter