Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Eksperymenty fotograficzne. Edward Hartwig

Autor wpisu: Andrzej
Data publikacji: 05.12.2011

Fotograf eksperymentator, który stale poszukiwał nowych form wyrazu, nowych środków artystycznej ekspresji. Edward Hartwig nigdy nie traktował fotografii jak dokumentu. Stworzył niepowtarzalny styl, w którym ogromną rolę odgrywały światło i mgła.

Edward Hartwig urodził się 6 września 1909 roku w Moskwie. Fotografię miał niejako we krwi, bo jego ojciec prowadził zakład fotograficzny, najpierw w stolicy Rosji, a potem w Lublinie. Bo do tego miasta przeniosła się cała rodzina w czasie rewolucji październikowej. Tu mały Edward ukończył szkołę powszechną i Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Uczył się też malarstwa w prywatnej szkole Henryka Wiercińskiego. Zdarzało mu się również odgrywać drobne role w Teatrze Miejskim.

Już jako kilkunastolatek zajmował się robieniem zdjęć. Początkowo wykonywał je na polecenie ojca, który wręczał mu aparat i kazał fotografować lubelską Starówkę. W latach 1932–1934 Edward studiował w Graphisches Institut w Wiedniu u znanych fotografów: Rudolfa Koppitza i Hansa Daimlera.

Hartwig aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym międzywojennego Lublina. Jego zakład fotograficzny (który przejął po ojcu) przy Narutowicza 19 odwiedzali: Wiktor Ziółkowski, Józef Czechowicz, Wacław Gralewski, przyjaźnił się z malarzami Zenonem Kononowiczem i Władysławem Filipiakiem. Fotografował między innymi otwarcie słynnej lubelskiej jesziwy, zresztą często robił zdjęcia w dzielnicy żydowskiej (niestety wszystkie przepadły podczas drugiej wojny światowej, 9 września 1939 roku podczas bombardowania jedna z bomb trafiła w jego pracownię; tego samego dnia zginął Józef Czechowicz).

Na jego styl duży wpływ wywarli Jan Bułhak i krąg twórców związanych z Fotoklubem Wileńskim. Zdjęcia Hartwiga to często impresjonistyczne pejzaże okolic Lublina, przepełnione mgłą lub oświetlone słabym brzaskiem. Rzadko wykorzystywał światło słoneczne, dlatego nazywano go „mglarzem”. Często fotografował też sceny kompozycyjnie zbliżone to tradycyjnego polskiego malarstwa – to znów wpływ Bułhaka, który propagował program „fotografii ojczystej”, wyrażającej treści narodowe. Hartwig szczególnie lubił robić zdjęcia w Kazimierzu nad Wisłą. Często też eksperymentował z klatkami filmu: prześwietlał fragmenty, stosował filtry własnego pomysłu. Fotografii nigdy nie traktował jako dokumentu, uważał ją za dzieło równoważne obrazowi malarskiemu.

Hartwig należał do Lubleskiego Towarzystwa Fotograficznego, które w 1938 roku zorganizowało Wystawę Fotografiki Polskiej.

W lipcu 1944 roku fotografował pomordowanych w więzieniu na Zamku Lubelskim. A potem przez dwa lata przebywał w łagrach. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie, gdzie został współzałożycielem Polskiego Związku Artystów Fotografów.

W 1958 roku ukazał się album Fotografika, który utwierdził pozycję Hartwiga jako znakomitego estety o ogromnym wyczuciu tradycji malarskiej, a zarazem potrafiącego wyjść poza tę tradycję, ku nowoczesnej, abstrakcyjnej czy nawet plakatowej formie.

Sam Hartwig pisał tak:

„Fotografia – to sztuka wizualna, którą można realizować tradycyjnymi metodami, warto sięgać też do świata wyobraźni, fantazji. W mojej praktyce często kieruję się intuicją, bez której nie ma sztuki”.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1286)

Komentarze (1):

zakazak, 03.01.2012
Mam przyjemność poinformować wszystkich miłośników twórczości E. Hartwiga, że z początkiem tego roku pojawiła się nowa książka w całości poświęcona polskiemu fotografikowi. Oprócz zdjęć Hartwiga, publikacja zawiera prace Man Raya oraz Rudolfa Koppitza a także teksty Ashley Givens (Victoria and Albert Museum in London) i wywiad z Krystyną Jandą. Krótki wgląd do "Poetic Rebel" można znaleźć tutaj: http://www.zakazak.com/ Książkę można zamówić bezpośrednio ze sklepu wydawcy: http://www.moonblinx.de/shop/article_4/Jetzt-vorbestellbar-Edward-Hartwig-Poetic-Rebel.html?shop_param=cid%3D1%26aid%3D4%26

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter