Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Chełmsko Śląskie, kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny

Autor wpisu: Malwina Zaremba (Program Drogi Baroku, www.drogibaroku.org)
Data publikacji: 08.12.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Pierwsza wzmianka o znajdującym się tu pierwotnie kościele pod wezwaniem Świętego Józefa pochodzi z 1343 roku. W latach 1670–1675 średniowieczny kościół rozebrano, a na jego miejscu powstał kościół barokowy, do którego później (w latach 1690–1691) dobudowano wieżę. Fundatorem nowego kościoła był opat krzeszowskiego klasztoru Cystersów, Bernhard Rosa, a architektem prawdopodobnie Martin Allio. Kościół posiada bogate wyposażenie barokowo-rokokowe oraz kilka obrazów dziewiętnastowiecznych.

Barokowy ołtarz główny wykonał w latach 1712–1713 anonimowy rzeźbiarz z wrocławskiego warsztatu Christopha Königera, zwany Mistrzem Chełmskim.

Obraz w ołtarzu głównym, być może pędzla Felixa Antona Schefflera, przedstawia Świętą Rodzinę jako Trójcę Stworzoną. Ambona (z 1686 roku) to dzieło krzeszowskiego snycerza, Georga Schröttera. Na baldachimie znajdują się figury świętego Piotra i świętego Pawła oraz Chrystusa błogosławiącego, a na balustradzie kosza – płaskorzeźbione popiersie świętego Bernarda. W nawie południowej umieszczono ciekawą późnogotycką płaskorzeźbę Koronacja Marii z około 1500 roku.

Oprócz obrazów Petera Brandla Święty Bernard z aniołem oraz Georga Wilhelma Neunhertza Święty Innocenty w chełmskim kościele znajdują się także inne warte uwagi malowidła. Na filarze nawy północnej wisi obraz Pocałunek Marii (z około 1751 roku), który jest kopią obrazu Michaela Willmanna z 1682 roku. Na ścianach nawy znajduje się 14 stacji Drogi Krzyżowej (wykonanych w latach 1751–1752), najprawdopodobniej autorstwa Schefflera. Co ciekawe, dzieła te są wzorowane na obrazach Michaela Willmanna i Martina Leistritza, które znajdowały się niegdyś w kaplicach Kalwarii krzeszowskiej. W nawie północnej znajdują się dwa ołtarze z barokowymi obrazami: wykonana najprawdopodobniej przez Johanna Franza Hoffmanna kopia obrazu Petera Brandla Święty Jan Nepomucen rozdający jałmużnę (powstała po 1732 roku) z kościoła opackiego w Krzeszowie oraz Apoteoza świętego Józefa, wzorowana na fresku Willmanna z krzeszowskiego kościoła pod wezwaniem Świętego Józefa. W nawie północnej znajduje się barokowy ołtarz z obrazem Madonna z Dzieciątkiem w wieńcu różanym (z 1874 roku) Adalberta Rednera. Po przeciwnej stronie, w nawie południowej, widnieje obraz Święta Anna nauczająca Marię (z 1819 roku). W prezbiterium wisi obraz Ofiarowanie różańca świętemu Dominikowi (z 1897 roku) Hieronimusa Richtera. Na wschodniej ścianie barokowej plebanii wmurowano ciekawe epitafium niemowlęcia.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1386)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Chełmsko Śląskie, kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny
Chełmsko Śląskie, kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Rodziny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter