Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek w Międzylesiu

Autor wpisu: mikamonika
Data publikacji: 18.12.2011
Okres historyczny: Barok XVII w.

Pierwotny zamek wzniesiono tu na miejscu wcześniejszego grodu w 1370 roku. Był siedzibą rycerskiego rodu Glaubitzów i został zniszczony w czasie wojen husyckich.

W latach 1580–1590 rodzina Tschirnhaus na miejscu zamku wzniosła renesansowy dwór, być może wykorzystano do tego fragmenty średniowieczne, a na pewno dołączono częściowo zachowaną wieżę pierwotnego zamku. Do dwóch skrzydeł w latach 1614–1622 dobudowano następne dwa: południowe i wschodnie. W XVII wieku rezydencja została dwukrotnie uszkodzona – najpierw w czasie wojny trzydziestoletniej, później w wyniku pożaru miasta. W latach 1686–1695 dwór powiększono o nową część barokową według projektu włoskiego architekta Jacopo Carove. Dobudowano dwa nowe skrzydła i mur, zamykający nowo powstały dziedziniec.

W XIX wieku obiekt odrestaurowano; w 1945 roku uległ on niewielkiemu zniszczeniu. W 1974 roku rezydencję ponownie dotknął pożar. Całość założenia składa się z dwóch części: starszej – renesansowej, wielobocznej z wieżą, zgrupowanej wokół małego dziedzińca – oraz nowszej z okresu baroku – dwuskrzydłowej, o wnętrzach nakrytych sklepieniami kolebkowymi i ozdobionych dekoracją stiukową. Z epoki renesansu pochodzą również brama wjazdowa z artystycznie wykonanym portalem oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej na elewacjach zewnętrznych.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1456)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter