Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Tajemnice pszczyńskiej krypty

Autor wpisu: gekon
Data publikacji: 14.01.2012

Pszczyna jest zabytkowym miastem, wielu określa ją jako „perłę Górnego Śląska”. Pośród licznych zabytków, jakie się tu znajdują, na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Bardzo ciekawym elementem kościoła jest kaplica Krzyża Świętego, gdzie mieści się krypta. Tam od XVII wieku były chowane doczesne szczątki „panów na Pszczynie”.

Pszczyna jest bardzo pięknym i zabytkowym miastem. Układ starówki wskazuje na średniowieczne pochodzenie miasta. Pośród wielu zabytków na szczególną uwagę zasługuje kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych i Najświętszej Marii Panny Różańcowej.

Pierwsze informacje o kościele pochodzą z 1326 roku. Źródła podają, że od początku był on murowany. Do XVI wieku świątynia była przeznaczona wyłącznie dla mieszczan. Wieśniacy uczęszczali do drewnianego kościoła Świętej Jadwigi Śląskiej, położonego na lewym brzegu tutejszej rzeki Pszczynki. Kościół wraz z probostwem spalił się w 1545 i 1622 roku. Po kolejnym pożarze w 1748 roku obiekt został gruntownie przebudowany.

Bardzo ciekawym elementem kościoła jest kaplica Krzyża Świętego. To niewielkie pomieszczenie przylegające do nawy głównej, ale to, co najcenniejsze, znajduje się pod posadzką, gdzie mieści się krypta. Tam od XVII wieku były chowane doczesne szczątki „panów na Pszczynie”. Z historii parafii wiemy, iż mieściły się tam ocynkowane, bogato zdobione sarkofagi z trumnami, w których spoczywali członkowie rodu Promnitzów. Ród ten jest znany od XV wieku. Pierwszą istotną postacią historyczną był Sigismund von Promnitz. Jego wnuk biskup wrocławski Baltazar von Promnitz w XVI wieku zakupił Pszczynę jako wolne państwo stanowe.

Na najstarszą informację dotyczącą pszczyńskiej krypty natrafiono w miejskich aktach. Dokument ten był umową magistratu z Georgiem Welltem, murarzem pochodzącym z Ostrawy. Budowniczy w 1623 roku miał wymurować nowe sklepienie w kaplicy pogrzebowej baronów Promnitzów oraz naprawić schody.

W związku z rozbudową kościoła przez księdza proboszcza Mateusza Bieloka w latach 30. XX wieku sporządzono dodatkowe dokumenty. W tych materiałach czytamy, że pod południową kaplicą znajduje się krypta z trzynastoma trumnami.

Książęcy kronikarz H. Schaeffer opisujący dzieje Pszczyny w XIX wieku napisał, iż w krypcie pochowano między innymi Zygfryda I (1622–1623), Zygfryda II (1623–1650) wraz z żoną Kathariną Margaretą Kolowrath-Liebsteinsky i dwójką dzieci, jak również Erdmanna Leopolda von Promnitz (1631–1679).

W grudniu 2010 roku w muzeum przy parafii można było zobaczyć piękny sarkofag Anny Marii von Promnitz. Był to czwarty z kolei odrestaurowany tego typu zabytek. Sarkofag jest wykonany z miedzi polichromowanej, z zewnątrz zaś bogato zdobiony motywami roślinnymi. Na bokach wśród pogrzebowych symboli można zobaczyć herby rodów: Promnitzów, Schaffgotschów, Reidenburgów, Nositzów i Unruhów.

Kilka miesięcy później ksiądz Krystian Janko, proboszcz parafii, dokonał prezentacji kolejnego odrestaurowanego sarkofagu. Ten należał do Henryka von Promnitz, który zmarł w wieku siedmiu lat. Zmarły był synem Zygmunta Zygfryda von Promnitz i Anny Małgorzaty von Puttus. Sarkofag ma 144 cm długości oraz liczne wygrawerowane na bokach cytaty z Pisma Świętego, np. z Ewangelii św. Mateusza, z Listu św. Pawła do Filipian czy z Księgi Hioba.

Do restauracji zostało jeszcze kilka sarkofagów. Te odrestaurowane zostały umieszczone w Muzeum Zamkowym w Pszczynie i wzbudzają wielkie zainteresowanie zwiedzających, ale również profesorów i studentów archeologii i historii. Z czasem wszystkie sarkofagi mają wrócić na swoje miejsce do krypty.

Źródło:

Odnowić wszystko w Chrystusie, „Wiadomości Parafialne” nr 4 (148), pismo parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie.
Józef Koserczyk, Kronika parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, Pszczyna 2008.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1465)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter