Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Szlakiem drewnianych kościołów w Łodzi i okolicach

Autor wpisu: j.plichczewska
Data publikacji: 15.01.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

W okręgu łódzkim jest wiele atrakcji turystycznych. Wśród nich drewniane kościoły. Jest ich wiele w powiecie łódzkim, ale poniżej opiszemy kilkanaście z ich.

Kościół św. Doroty znajduje się w parafii rzymskokatolickiej w Mileszkach. Jest jednym z najstarszych zachowanych zabytków w Łodzi. Istniał już w XIV wieku, lecz ze względu na jego zły stan pierwotny budynek został rozebrany.

Parafia Najświętszego Zbawiciela w Łodzi jest to parafia rzymskokatolicka, leży w zachodniej części miasta. Została erygowana 17 września 1932 roku przez biskupa Wincentego Tymienieckiego.

Kościół św. Józefa jest to najstarszy kościół wybudowany w Łodzi, jedyna budowla pamiętająca czasy Łodzi rolniczej. Świątynia została zbudowana w latach 1765–1768, ten rzymskokatolicki kościół pierwotnie stał na Starym Mieście, w 1888 roku świątynia została przeniesiona na ulicę Ogrodową.

Stary kościół św. Teresy w Łodzi jest nieistniejącym obecnie drewnianym kościołem parafialnym. Został wybudowany w 1493 roku. Miał wtedy wezwanie św. Wojciecha. W latach 1950–1963 powstał nowy murowany kościół. Stary zburzono w 1963 roku.

Parafia św. Andrzeja Boboli w Łodzi-Nowosolnej. Parafia ta została erygowana w 1947 roku przez biskupa Michała Klepacza. W 2007 roku kościół rozebrano i przeniesiono do miejskiego skansenu architektury drewnianej. Budowę nowej świątyni rozpoczęto w 1983 roku. Kościół jest użytkowany od 1987 roku.

Górka Pabianicka koło Pabianic – kościół ten został erygowany w XIV wieku. Wybudowano go w latach 1872–1875 według projektu Tadeusza Mankiewicza, w stylu neogotyckim, został odnowiony w 1960 roku.

Kapliczki św. Antoniego i św. Rocha
Zachowały się jako jedyne z całego zespołu franciszkańskich kaplic łagiewnickich. Do 1941 roku w Łagiewnikach stały trzy kaplice: św. Walentego , św. Antoniego, św. Rocha, jednak kaplica św. Walentego została rozebrana przez Niemców. W kapliczce św. Antoniego znajduje się źródełko z wodą, która ma właściwości lecznicze.

Kościół św. Wojciecha
Kościół św. Wojciecha znajduje się w Dobroniu. Został wybudowany według projektu księdza Sebastiana Sierakowskiego. Wewnątrz kościoła jest ołtarz główny, wczesnobarokowy.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz św. Piotra i Pawła z 1712 roku
Znajduje się on w Mikołajowicach, został ufundowany przez Józefa Skalińskiego. Kościół ten przebudowano w 1774 roku. W 1812 roku dobudowano wieżę, natomiast murowaną kaplicę wzniesiono w 1880 roku.

Kościół pw. św. Anny
Znajduje się na Brzezinach, został ufundowany przez Stanisława Bujakiewicza w 1719 roku. W 1861 roku i w XX wieku kościół został odnowiony. W wnętrzu kościoła znajduje się cenny obraz przedstawiający Świętą Trójcę.

Kościół pw. Bożego Ciała i Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej
Świątynia została zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku. W 1634 roku zwiększono kościół o murowaną kaplicę. W wyposażeniu świątyni można zobaczyć również gotycką chrzcielnicę z XV wieku, nagrobek upamiętniający fundatora oraz dzwonnicę z 1905 roku wraz z dwoma dzwonami.

Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Białej
Świątynia wybudowana w XVIII wieku z inicjatywy sędziego łęczyckiego. W 1938 roku została odrestaurowana i zostały dobudowane: zakrystia i kruchta. W wyposażeniu kościoła znajdują się między innymi: belka tęczowa z krucyfiksem z XVIII wieku, ambona z rokokowym baldachimem, sygnaturka zwieńczona hełmem z latarnią oraz sklepienie kolebkowe.

Kościół pw. św. Wojciecha i Stanisława B.M. oraz Klemensa P.M. – Mąkolice
Kościół ten został wybudowany w XVI wieku, a dokładniej w 1521 roku. W latach 1866–1879 do świątyni dobudowano kaplicę św. Rocha, natomiast w 1890 roku powstała następna, tym razem pod wezwaniem św. Wojciecha. We wnętrzu kościoła można podziwiać między innymi ołtarz główny z późnego baroku, ambonę z około 1950 roku oraz drewnianą dzwonnicę.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Witalisa Męczennika – Waliszew
Kościół z 1763 roku wybudowany z inicjatywy stolnika sochaczewskiego Adama Lasockiego. W 1917 roku została dobudowana kruchta. Zwiedzając ten kościół, można zobaczyć ambonę rokokową z połowy XVIII wieku, gotycką chrzcielnicę, płytę nagrobną przedstawiającą rycerza z XVI wieku oraz drewnianą dzwonnicę z przełomu XIX i XX wieku.

Kościół pw. Wszystkich Świętych i św. Jakuba w Giecznie
Kościół ten został wybudowany w latach 1717–1721 z inicjatywy Jana Pokrzywnickiego kanonika gnieźnieńskiego. W XVIII wieku świątynia została powiększona o murowaną zakrystię. Kościół był odnawiany w latach 1874, 1920 i 1945. W środku można podziwiać kropielnicę z 1850 roku, krucyfiks i żyrandol z XVIII wieku oraz dzieło przedstawiające św. Stanisława Kostkę z 1670 roku. Warto także zwrócić uwagę na drewnianą dzwonnicę.

Kościół św. Ducha w Łasku
Świątynia ta została zbudowana w 1495 roku. Pomysłodawcą był kardynał gnieźnieński Fryderyk Jagiellończyk. W 1989 roku świątynia została przekazana parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku. W latach 90 XX wieku kościół został wyremontowany i można było w nim odprawiać msze. Obecnie świątynia należy do parafii wojskowej w Łasku.

Kościół św. Szczepana w Koźle
Świątynia wybudowana w 1752 roku. Została ufundowana przez dobrodzieja Józefa Kobyłeckiego. Kościół był odnawiany w latach 1908–1912. We wnętrzu znajdują się główny ołtarz z epoki klasycyzmu oraz dwa boczne pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku. W tym samym okresie powstała również drewniana dzwonnica, a w 1728 roku zamontowano dzwon.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 936)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter