Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Paszyn. Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy

Autor wpisu: szkolawpaszynie
Data publikacji: 27.01.2012

Religia zawsze była bardzo istotna dla mieszkańców Paszyna. Ale zanim jego mieszkańcy doczekali się wybudowania kościoła i własnej parafii w swojej wsi, należeli do Dekanatu Południe kościoła Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu. Proboszcz tej właśnie parafii, ksiądz infułat Roman Mazur, wystąpił z inicjatywą budowy kościoła w Paszynie.

Pieniądze na budowę świątyni uzyskano ze sprzedaży gruntów należących od XII wieku do kościoła Świętego Wojciecha, a które od 1448roku przypadały kolegiacie nowosądeckiej.

Wznoszenie kościoła rozpoczęto w 1936 roku, a projekt jego budowy wykonał mieszkający w Nowym Sączu absolwent oddziału architektury Politechniki we Lwowie, Zenon Remi. Polichromię głównego ołtarza zaprojektowała i wykonała sądecka malarka Maria Ritter, natomiast polichromię przedstawiającą „Gody w Kanie Galilejskiej” i „Wskrzeszenie młodzieńca z Naim” jest autorstwa Adama Walczyńskiego.

Budowę ukończono w 1938 roku, wtedy też został oddany mieszkańcom do użytku jako kościół parafii Paszyn. Patronką kościoła jest Matka Boża Nieustającej Pomocy, natomiast patronem parafii – święty Józef Robotnik.

Kościół został konsekrowany 27 czerwca 1963 roku przez ówczesnego ordynariusza diecezji biskupa Jerzego Ablewicza. Pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii Paszyn został pochodzący z Mogilnicy ksiądz Ewaryst Michalski, który zarządzał tu w latach 1938–1957. Jego następcą był ksiądz Edward Nitka (urodzony w Ropicy), który proboszczem był od 1957 do 1981 roku.

Za jego probostwa parafia rozkwitła, zapoczątkował on rozwój sztuki ludowej, zachęcając ludzi do rzeźbienia i malowania na szkle, co dało świetne efekty. Wnętrze kościoła zostało udekorowane rzeźbami rodzimych artystów. Największy wkład w obecny wystrój kościoła miał sądecki artysta rzeźbiarz Franciszek Palka, który jest autorem zdobiącej ołtarz płaskorzeźby przedstawiającej Ostatnią Wieczerzę, również rzeźbionej chrzcielnicy, ambony (na której umieścił Boga Ojca trzymającego Baranka Bożego i unoszącego się nad nimi Ducha Świętego w otoczeniu czterech ewangelistów), konfesjonałów, drogi krzyżowej i podstawy pod paschał.

W kościele znajduje się też siedem boleści Matki Bożej wykonanej przez kolejnego twórcę ludowego Wojciecha Oleksego. Wnętrze kościoła zdobią również obrazy malowane na szkle, a także wiele innych obrazów niebędących dziełem paszyńskich artystów, między innymi obraz Zwiastowania Pańskiego, Bożego Narodzenia czy portretów świętych Piotra i Pawła.

Kontynuatorem dzieła księdza Nitki był ksiądz proboszcz Stanisław Janas rodem ze Żmiącej, będący w parafii od 1981 do 2010 roku. Przyczynił się do wybudowania nowej plebanii-muzeum, a w 1994 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Parafialnego w Paszynie, gdzie obecnie znajduje się około 3000 eksponatów (rzeźb, obrazów malowanych na szkle) paszyńskich artystów ludowych. Obecnie proboszczem parafii jest ksiądz Jerzy Bulsa, który przybył do Paszyna 15 sierpnia 2010 roku i będzie godnie kontynuował dzieło swoich poprzedników.
 

Źródło:

Opracowała Joanna Adamczyk uczennica kl III Gimnazjum.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1415)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter