Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

TEATR MOMO

Autor wpisu: teatrmomo
Data publikacji: 05.02.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

 TEATR MOMO - autorski teatr plastyki, symbolu, ruchu. 

 TEATR MOMO został założony w 2003 roku przez Marka Kłobuka i o od samego początku jest jednym z ważniejszych wyznaczników teatru plastycznego – niewerbalnego w Polsce. Od początku swojej działalności posługuje się własną, niepowtarzalną stylistyką, której głównymi wyznacznikami jest plastyczność obrazów stwarzanych za pomocą ciała, muzyki i światła. Symbol i emocje są fundamentem wyjątkowych spektakli teatru.

  Każde działanie teatru ma swój początek w snach i emocjonalnych doświadczeniach głównego pomysłodawcy oraz inicjatora TEATRU MOMO - Marka Kołbuka, który od ponad 17 lat wypracowywał swój niepowtarzalny styl i charakter wypowiedzi teatralnej.   Spektakle TEATRU MOMO łączą w sobie elementy teatru plastycznego, ruchu, fizycznego, symbolu. Niewerbalny język wypowiedzi sprawia natomiast, że przedstawienia teatru są doskonale odbierane przez widzów z różnych części świata.   Każdy spektakl to eksploracja innej strefy naszego człowieczeństwa, a przedstawienie stanowi „magiczną krainę symboli i emocji”, gdzie widz odnajduje wrażliwość i uczucia zarówno w sobie jak i w tematach przedstawień.   Działania TEATRU MOMO, prezentowane w Polsce jak i za granicą (m. in.: we Francji, Macedonii, Czechach), zostały docenione m. in. przez: Jarosława Kiliana (reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie), Magdalenę Łazarkiewicz (reżyser,  scenarzystka), Piotra Machalicę (aktor i reżyser), Łukasza Drewniaka (krytyk teatralny), Krzysztofa Sielickiego (dziennikarz, krytyk teatralny), oraz przez wielu widzów, jurorów, twórców.

 

www.teatrmomo.pl

Źródło:

 MAREK KOŁBUK (ur. 1980r) od ponad 17 lat zajmuje się teatrem oraz sztukami pokrewnymi. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego – kierunek Kulturoznawstwo. Począwszy od liceum, gdzie uczęszczał do klasy o profilu teatralnym, zdobywał wiedzę w dziedzinie teatru zarówno w teorii jak i praktyce uczestnicząc w licznych warsztatach, wykładach, szkoleniach.

 Poznał liczne metody i techniki pracy, sukcesywnie wypracowując swoją oryginalną stylistykę wypowiedzi teatralnych. Uczestniczył między innymi w warsztatach: z Leszkiem Mądzikiem (Scena Plastyczna KUL), The Living Theater, Adamem Janeczko (Teatr Derevo, Teatr Cogitatur),Zdzisławem Górskim (Teatr Snów), Katarzyną Pawłowską (Teatr Porywaczy Ciał ), dr. Tadeuszem Krzeszowiakiem (Theater an der Wien, Theater Ronacher , Raimund Theater) Iwoną Olszowską (Eksperymentalne Studio Tańca), Arturem Święsem, Krystyną Wiśniewską (Teatr Śląski),  Zbigniewem Zasadnym (Teatr Zagłębia), oraz w warsztatach tańca flamenco, tańca hinduskiego, funky jazzu, plastyki ruchu, pantomimy.  

  W swojej pracy i języku teatralnej wypowiedzi skupia się na emocjach i uczuciach, które wyrażane są poprzez plastyczne obrazy pełne symboli, stworzonych za pomocą ciała, przedmiotu, światła, muzyki. Naznaczone ładunkiem emocjonalnym symbole
i sceny stają się nośnikiem wartości w jego niewerbalnym teatrze.   W 2003 roku założył w Katowicach TEATR MOMO, z którym występuje w Polsce i za granicą zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, a przede wszystkim uznanie widzów. Cały czas realizuje swoje autorskie spektakle, happeningi oraz performance, prezentując je zarówno w kraju, jak i za granicą.    Marek Kołbuk prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i dorosłych na zlecenie ośrodków kultury, liceów, teatrów i instytucji publicznych. Specjalizuje się w teatrze plastyki ruchu, teatrze niewerbalnym.

Był twórcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Działań Teatralnych ART POINT w Chorzowie.   W 2011 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury Dla Młodych Twórców.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1171)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter