Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Christoph Scheiner. Jezuita i astronom. Odkrywca plam na Słońcu.

Autor wpisu: Damian Wojtyła, Jacek Szkliniarz
Data publikacji: 05.02.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

 Od 2 października 2003 roku budynek główny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nosi imię Christopha Scheinera – niemieckiego jezuity, astronoma, odkrywcy i wynalazcy.

 Christoph Scheiner urodził się 25 lipca 1573 roku lub 1575 roku w Markt Wald w Szwabii. Zmarł 18 lipca 1650 roku w Nysie.

Nauki pobierał w gimnazjum jezuickim w Landsbergu, następnie w Augsburgu. W latach 1598 – 1601 studiował filozofię, a w  latach 1605 – 1609 teologię. Tytuł doktora uzyskał w 1609 roku. W 1595 r. rozpoczął dwuletni nowicjat w zakonie jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1609 roku.  W 1617 złożył  śluby ubóstwa i posłuszeństwa papieżowi. Jako młody jezuita wykładał matematykę i język hebrajski na kilku uniwersytetach w Niemczech i w Austrii.

Do Nysy został sprowadzony przez biskupa wrocławskiego Karola arcyksięcia Habsburga w roku 1622. Biskup powierzył mu bowiem zadanie utworzenia w Nysie gimnazjum. 23 kwietnia 1623 roku otwarto pierwsze na Śląsku gimnazjum katolickie, które znajdowało się  w miejscu dzisiejszej Szkoły Muzycznej na Rynku Solnym. Scheiner został pierwszym rektorem nyskiej szkoły. W 1624 roku Scheiner wyjechał do Rzymu, gdzie wykładał  w Collegium Romanum. Do Nysy powrócił  dopiero w 1639 roku. Prawdopodobnie niechętnie wracał na Śląsk, pobyt tutaj traktował jak zesłanie. Resztę życia poświęcił pracy naukowej. W latach 1632-33 pisał dzieło „Prodromus”, w którym próbował obalić heliocentryczną teorię Kopernika. Praca została wydana rok po śmierci astronoma.

Ten jezuita-astronom  jest uważany za autora koncepcji helioskopu. Przy pomocy przyrządu własnej konstrukcji w roku 1611 zaobserwował plamy na Słońcu. Swoje odkrycie opisał w dziele „Rosa Ursina”. W 1614 roku wydał opracowaną przez siebie mapę  Księżyca i nieba.  W 1603 roku skonstruował pantograf.

Prowadził również badania nad  fizjologią i optyką oka, co opisał w dziele pt. "Oculus hoc est: Fundamentum Opticum”.

Zmarł na apopleksję 18 lipca 1650 roku. Prawdopodobnie został pochowany w kościele, który znajdował się w miejscu obecnego kościoła Wniebowzięcia NMP.

Helipskop- przyrząd astronomiczny służący do obserwacji tarczy słonecznej. Jest to ekran umieszczony w odpowiedniej odległości za okularem teleskopu (obserwacja polega na skierowaniu teleskopu na Słońce i rzutowaniu jego obrazu na ekran).

Pantograf - przyrząd kreślarski służący do powiększania lub pomniejszania rysunków. 

 

Artykuł został opracowany przez Damiana Wojtyłę i Jacka Szkliniarza w ramach projektu uczniowskiego pt. „NA TROPIE SŁAWNYCH NYSAN” realizowanego w Gimnazjum nr 3 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nysie.

 

Źródło:

 SŁAWNE POSTACIE POGRANICZA POLSKO – CZESKIEGO EUROREGIONU PRADZIAD – WSPÓLNE DZIEDZICTWO HISTORYCZNE; Kazimierz Staszków, Christoph Scheiner – wielki astronom i miłośnik nauk ścisłych, Nysa 2007.

 http://en.wikipedia.org/wiki/Christoph_Scheiner

http://pl.wikipedia.org/wiki/Helioskop

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pantograf_(przyrz%C4%85d_kre%C5%9Blarski)

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1869)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Niemiecki jezuita, astronom, odkrywca plam na Słońcu.
Niemiecki jezuita, astronom, odkrywca plam na Słońcu.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter