Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Michael Willmann w bardzkim kościele

Autor wpisu: SuperFive
Data publikacji: 07.02.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

Obraz - wielkich romiarów kompozycja - przedstawiający scenę spotkania Marii i świętej Elżbiety znajduje się w ołtarzu głównym. Od niego wzięło się także wezwanie kościoła - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii. Obraz Michaela Willmanna jest pełen charakterystycznego dla baroku dynamizmu. Prócz postaci kobiecych artysta przedstawił również osobę Zachariasza - męża Elżbiety. To strefa ziemska. W części górnej znajduje się wyobrażenie Boga Ojca w otoczeniu aniołów. Obie części dzieli wyobrażenie Ducha Świętego w postaci gołębicy.

Michael Willmann zwany jest śląskim Rembrandtem. Ten wybitny malarz epoki baroku, po przeprowadzce w 1660 roku do Lubiąża otworzył swoją pracownię i wykonywał dzieła dla cystersów. Stąd - być może - obecność jego obrazu w pocysterskim kościele w Bardzie.

"Nawiedzenie Najświętszej Panny Marii" to późne dzieło mistrza, wykonane zapewne w znacznej części przez pomocników malarza. Willmann był autorem ogólnej koncepcji oraz głównych postaci. Tematem są odwiedziny Marii u św. Elżbiety. Ten biblijny obraz został u Willmanna wzbogacony m.in. o postać Zachariasza oraz typowo barokowe wyobrażenie Boga Ojca- ukazującego się pośród chmur, światła, w otoczeniu adorujących aniołów.

Można dopatrywać się tutaj przedstawienia Trójcy Świętej: Bóg Ojciec w otoczeniu aniołów, Duch Święty pod postacią gołębicy oraz Syn Boży w Osobie brzemiennej Maryi.

 

Źródło:

Chrzanowski T., Bardo. Ossolineum, Wrocław 1980.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1064)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Willmann w bardzkim kościele.

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter