Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dialog w Domku Kata. Koszalin

Autor wpisu: Joanna
Data publikacji: 13.02.2012
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Jeśli zawitasz do Koszalina, to wiedz, że wstąpiłeś na Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, natkniesz się tu nie tylko na kościół, katedrę, czy mury obronne, ale także na Domek Kata.

Gotycki szlak.

Spacer po mieście najlepiej zaplanować tak, by odnaleźć wśród współczesnych bloków kaplicę św. Gertrudy z XIV wieku (plac Gwiaździsty), zbudowaną na planie ośmioboku, nawiązującą formą do kaplicy Grobu Świętego w Jerozolimie. Nie pomijając Katedry Niepokalanego Poczęcia NMP z XIV wieku na rynku, najstarszego zabytku miasta, skierujmy się na skarpę przy ulicy Grodzkiej.

Znajdziemy tam Domek Kata, gotycką kamienicę z XV wieku, gdzie mieszkał i trwał na swym stanowisku kat, od 1464 roku do lat 30 XX wieku, choć powinność wobec miasta zakończył w 1893 roku (oczywiście kat w rozumieniu funkcji a nie osoby – te pewnie zmieniały się w ramach dziedziczenia fachu po ojcu, dziadku).

Miejscem egzekucji była tzw. Góra Wisielców (przedłużenie ul. Dąbrowskiego) i rynek miejski. Od 1718 roku straceńcy oddawali się w ręce kata tuż przy murach na przedłużeniu ul. Bogusława II. Oprócz ścięcia i spalenia na stosie, kat trudnił się również stawianiem pod pręgierzem, wypędzaniem z miasta, torturowaniem, łamaniem kołem, w łagodnej wersji kary – pakował do worka.

 Teatr Propozycji "Dialog"

Historia współczesna kamienicy pisana jest już na bardziej twórczych kartach, przez pryzmat działania Teatru Propozycji „Dialog”. To działający od 1959 roku teatr rapsodyczny, teatr poezji, tworzony przez aktorów – amatorów i ludzi oddanych kulturze, założony z potrzeby kultywacji słowa przez Henrykę Rodkiewicz. Żeby zrozumieć sedno pomysłu, można zgłębić słowa Rodkiewicz: „Dialog to przecież rozmowa, to zabieranie głosu na szereg tematów, kontakt z widzem, żeby ten kontakt nawiązać, zdecydowaliśmy się odrzucić całą teatralność, która nas odgradzała od widza, przeszkadzała nam w bezpośrednim przekazywaniu sądów, opinii”. Choć po części amatorski, to na najwyższym poziomie i ideowo zaangażowany, zespół teatru stara się być wierny słomom Stefana Jaracza, zawartych w „Testamencie” : „Żądam od każdego teatru służby ideowej - aby teatr choćby w skromnym zakresie wiedział czego chce i aby robił wszystkie wysiłki do realizacji swych zamierzeń”.

„Dialog” kultywując tradycję teatrów rapsodycznych stawia na scenę poezji, jest też miejscem takich przedsięwzięć jak „Teatr przy stolikach” (spektakle czytane), spektakli na scenie teatralnej. Scena muzyczna teatru daje szanse na spotkanie z piosenką aktorską i literacką.

Nazwa zobowiązuje, stąd „Dialog” stał się punktem wymiany myśli, poglądów, spotkań autorskich, a w ramach cyklu „Dialogi o kulturze” miejscem publicznej debaty z udziałem osobistości polskiej kultury.

  

 

Źródło:

www.teatrdialog.koszalin.pl

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1069)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter