Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Krzyże pokutne w Żorach

Autor wpisu: Marlena Głuchowicz,Kinga Mędrzak
Data publikacji: 21.02.2012
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Geneza krzyży pokutnych, historia krzyży w Żorach.

Krzyże Pokutne w Żorach.
W Żorach możemy odnaleźć dwa krzyże pokutne.
Krzyż pokutny to rzeźba będąca oznaką przebłagania Boga za zbrodnie - najczęściej morderstwa.
 

Historia pochodzenia krzyża pokutnego jest niezwykle zagadkowa. Nie wiadomo kto i dlaczego go stworzył. Pojawiają się próby wyjaśnienia jego genezy jako krzyża rozgraniczającego włości klasztorne. A jeśli jest to krzyż pokutny to zapewne wzniosła go rodzina mordercy lub on sam dla uczczenia pamięci ofiary - jako zadośćuczynienie i znak pokuty za zbrodniczy czyn.
 

Z czego powstał Krzyż Pokutny ?
Krzyż Pokutny został wykonany z PIASKOWCA. Jest to drobnoziarnista,  zwięzła skała osadowa powstała w wyniku scementowania ziaren kwarcu, skaleni, miki oraz okruchów innych skał i mienerałów.Ze względu na skład mineralny szkieletu ziarnowego wyróżnia się piaskowce kwarcowe, arkazowe i lityczne. W Polsce z piaskowców zbudowane są niektóre partie Sudetów przede wszystkim Góry Stołowe, a także niewielkie części Pogórza Izerskiego, Pogórza Kaczawskiego, Gór Kaczawskich, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Bystrzyckich oraz Kotliny Kłodzkiej. Piaskowce są zwykle relatywnie miękkie i łatwe w obróbce, zwłaszcza tuż po wydobyciu, natomiast po wyschnięciu twardnieją. Z tego względu od wieków są stosowane w budownictwie jako materiał konstrukcyjny lub zdobniczy. Formacje skalne złożone w przeważającej części z piaskowca są porowate, co pozwala na perkolacje (przesączanie) i zatrzymywanie dużych ilości wody. Z tego względu mogą być wykorzystywane jako efektywne filtry oczyszczające wodę z zanieczyszczeń.
Najwięcej krzyży pokutnych o bardzo zróżnicowanej formie można znaleźć na Dolnym Śląsku. Z kilkudziesięciu krzyży pokutnych istniejących na Górnym Śląsku spora grupa znajduje się na obszarze województwa śląskiego, wiele z nich nie posiada dokumentu określającego daty pochodzenia. Natomiast każdy z nich owiany jest tajemnicą - legendą. Można domniemywać, że proces stawiania krzyży w tej części Śląska (woj. śląskie) dotarł, jak większość, z Zachodu, ale także należy przyjąć, że pewne formy dotarły z południa przez Bramę Morawską. Pod względem formy warsztatu kamieniarskiego można pokusić się o zaliczenie ich, mimo wszystko do najstarszych reliktów śląskiej, prymitywnej rzeźby kamieniarskiej.
 

Pierwszy z krzyży  odnajdziemy na starym cmentarzu w Żorach obok kościoła Św . Filipa i Jakuba. Kolejny krzyż znajduje się w Żorach – Rogoźnej na prywatnej posesji przy ulicy: Wodzisławska 87. To kamienny krzyż zagadkowego pochodzenia z XIII wieku. Jest wykuty z piaskowca, u podstawy bardziej przysadzisty w kształcie krzyża łacińskiego, posiadający wymiary 100x64x28cm. W części górnej głowicy krzyża, krzyż posiada wgłębienia. Jak głosi przekaz miał służyć do składania pożywienia lub też, dla potrzeb ducha ofiary, palenia nocą wosku. Krzyż ten został uratowany przed zabetonowaniem w okolicznych fundamentach. Znajduje się obecnie na starym żorskim cmentarzu przy kościele pod wezwaniem św. Apostołów Filipa i Jakuba, gdzie został przeniesiony w 1957 roku z prywatnej posesji.
 

Drugi Krzyż Pokutny znajduje się na prywatnej posesji. Został on zakopany w 1970 roku podczas poszerzania drogi. Następnie w roku 1984 został przypadkowo odkopany podczas wykonywania robót kanalizacyjnych. Obecnie znajduje się na terenie jednej z posesji. 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1789)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Krzyże pokutne w Żorach
Krzyże pokutne w Żorach
Krzyże pokutne w Żorach
Krzyże pokutne w Żorach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter