Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Skansen w Maurzycach – miejsce inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 w Polsce .

Autor wpisu: nid
Data publikacji: 28.02.2012

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gospodarzem uroczystości otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 roku w Polsce będzie Muzeum w Łowiczu skansen w Maurzycach. Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się 8 września 2012 r.

 Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego gospodarzem uroczystości otwarcia Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 roku w Polsce będzie Muzeum w Łowiczu skansen w Maurzycach. Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się 8 września 2012 r.

Tajemnice codzienności
Polska już po raz 20. weźmie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa – największym w Europie wydarzeniu promującym zabytki. Miejsce inauguracji obchodów EDD 2012 jest ściśle związane z hasłem przewodnim wydarzenia „Tajemnice codzienności”. Hasło ma przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz. Pokazuje kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną. „Tajemnice codzienności” zachęcają do ciekawego rozglądania się wokół - odkrywania nieznanego, przywoływania zapomnianego.

Kultura Łowicka
W skansenie w Maurzycach zwiedzającym przybliżana jest różnorodna tematyka związana z kulturą materialną i niematerialną Księżaków oraz z dawną sztuką i rzemiosłem ludowym. Wyróżniająca się na tle innych regionów w Polsce kultura ludowa ziemi łowickiej niejednokrotnie stanowi wizytówkę nie tylko regionu, ale także Polski poza jej granicami. O żywotności tej kultury i jej trwaniu świadczy działające liczne grono współczesnych twórców ludowych. Symbole takie jak strój ludowy, wycinanki, hafty inspirują współczesnych dizajnerów, projektantów i artystów.

Łowiczanie
Skansen w Maurzycach prezentuje zabytki dokumentujące architekturę wiejską i sakralną ziem dawnego Księstwa Łowickiego. Obiekty skansenowskie przeniesione zostały ze wsi tzw. księżackich, zamieszkałych niegdyś przez grupę etnograficzną zwaną Księżakami Łowickimi lub Łowiczanami. Ziemie dawnego księstwa, dziś określane jako Region Łowicki, obecnie leżą na terenach powiatów łowickiego i skierniewickiego.

Skansen w Maurzycach
Skansen zlokalizowany jest na terenie gm. Zduny, ok.7 km od Łowicza. Historia skansenu sięga lat 70. XX w., kiedy opracowano plan koncepcyjny obiektu. Na teren obejmujący ponad 17 ha, przeniesiono do chwili obecnej 39 zabytków architektury reprezentujących XIX- i XX-wieczne budownictwo z terenów dawnego Księstwa Łowickiego. Wśród prezentowanych obiektów znajduje się 12 chałup, 8 stodół, 4 lamusy, 5 obór, 3 konstrukcje brogowe, strażnica, wiatrak i kuźnia, 3 kapliczki, piec chlebowy oraz zespół sakralny: kościół i dzwonnica.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej dedykowanej Europejskim Dniom Dziedzictwa: www.edd2012.pl 

Więcej na temat skansenu w Maurzycach znajdziecie Państwo na stronie internetowej Muzeum w Łowiczu: www.muzeumlowicz.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1420)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Skansen w Maurzycach
Skansen w Maurzycach
Skansen w Maurzycach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter