Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Miejsca warte ocalenia w gminie Lubin.

Autor wpisu: SKE
Data publikacji: 08.03.2012

Gmina Lubin leży w województwie dolnośląskim. Liczy kilka miejscowości, z której każda kryje w sobie wiele wspomnień, historii, zabytków. Są to miejsca warte ocalenia, a wiele zabytków ze względu na swą wartość wpisanych jest do Rejestru Dziedzictwa Kulturowego.

Do obwodu szkoły  w Raszówce należą miejscowości: Raszówka, Karczewiska, Zimna Woda, Lisiec, Bukowna, Raszowa, Raszowa Mała, Gorzelin, Wiercień, Buczynka. Każda miejscowość kryje w sobie wiele tajemnic. Zabytkowe i historyczne miejsca warte są zrekonstruowania.
Zimna Woda - malownicza wieś położona pośród lasów, w której niegdyś przejazdem nocował sam Napoleon Bonaparte. We wsi znajdują się dwa zabytkowe kościoły: katolicki i prawosławny oraz cmentarze obu wyznań.
Gorzelin - dawniej był tam piękny park przynależny do sanatorium i szpitala przeciwgruźliczy, w którym leczyli się Niemcy.
Bukowna - niegdyś z pięknym parkiem i bogatym drzewostanem. Był tam piękny pałac należący do rodziny Hagspiehlów. Potem pałac ten został gruntownie przebudowany na hotel robotniczy, szkołę i ośrodek specjalny.
Lisiec - niegdyś okazały majątek  rodziny  Von  Raumer z trzema stawami i wyspą, bogatym drzewostanem i młynem wodnym.
Raszowa - do dziś zachował się zabytkowy kościół, kiedyś należącym do Ewangelików z zabytkowym stropem, barakowym ołtarzem. Przy kościele znajduje się grobowiec Niemieckiej rodziny Nowack oraz 170-letni jesion.

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,1 (głosów: 1232)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Gmina Lubin
Gmina Lubin

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter