Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cysterskie Opactwo w Mogile

Autor wpisu: gekon
Data publikacji: 12.03.2012

 Jadąc w celach turystycznych do Krakowa nie sposób ominąć Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu, Sukiennic, Kościoła Mariackiego, żydowskiego Kazimierza czy Muzeum Czartoryskich. Jednak pośród wielu znanych zabytków, są też te mniej znane, do nich z całą pewnością należy Opactwo w Mogile.

 Mogilskie opactwo ojców cystersów powstało z inicjatywy i fundacji biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Początki tego zabytkowego obiektu sięgają roku 1222 czyli XIII w. Całość obiektu obejmuje Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Wacława, pałac opacki, klasztor, przeorat oraz budynki gospodarcze.

Budowla kościoła jest trójnawowa i orientowana oraz należy do najpiękniejszych murowanych zabytków ziemi krakowskiej z XIII w. Konsekracji tego sakralnego obiektu dokonał 1266 r. biskup krakowski Jan Prandota. Ten sam zwierzchnik Kościoła krakowskiego powierzył ojcom cystersom duszpasterstwo w bliskiej parafii św. Bartłomieja, gdyż budowa klasztoru nie była jeszcze ukończona. 26 czerwca 1447 r. klasztor z kościołem stanął w płomieniach. Z całego pożaru ostał się jedynie wizerunek ukrzyżowanego Pana Jezusa, co uznano za cud, a wizerunek Chrystusa obdarzono specjalną czcią. W 1586 r. mogilski opat Wawrzyniec Goślicki nieco zmienił wystrój kościoła. W bocznej kaplicy przygotowano ołtarz, w którym w 1588 r. przeniesiono cudowny wizerunek Pana Jezusa ukrzyżowanego. Kościół cystersów stał się celem pielgrzymek, bowiem wielu chciało pomodlić się przed krzyżem. Warty podkreślenia jest fakt, iż przez wielki w mogilskim kościele było wiele ważnych osobistości. W 1389 r. przed cudownym krzyżem modlił się Władysław Jagiełło wraz z żoną Jadwigą Andegaweńską. Do klasztoru przybył także wraz z Janem Pawłem II 9 czerwca 1979 r. ówczesny Arcybiskup Monachium i Fryzyngi ks. Joseph kard. Ratzinger przyszły papież Benedykt XVI. Kościół klasztorny w roku 1970 otrzymał od papieża Pawła VI tytuł bazyliki mniejszej.

Główne zabudowania klasztorne dzielą się na trzy części. W pierwszej mieści się zakrystia, magazyn, sień, kapitularz, kaplica akademicka i sala opacka. Drugie skrzydło mieści w sobie kuchnię i refektarz. Ostatnie skrzydło niegdyś było przeznaczone dla braci konwersów. Wszystko połączone jest ze sobą wewnętrznymi krużgankami. Na piętrze klasztoru poza małą kaplicą z piękną mozaiką i celami znajduję się duża sala św. Bernarda.

Na ścianach wiszą piękne repliki obrazów przedstawiających żywot reformatora cysterskiego i patrona sali. Godnymi podkreślenia zabytkami za drzwiami klauzury są refektarz, utrzymany w surowym stylu ozdobiony wielkim krzyżem oraz wizerunkami świętych zakonu cystersów jak również pięknie zdobiony kapitularz. Wśród zabytków uwagę zwiedzających obiekt może zwrócić zadbany ogród. W Mogile znajdują się również bogate w zasoby biblioteka oraz archiwum.

Do zabytków cysterskiej wspólnoty należał także zabytkowy kościółek św. Bartłomieja z 1329 r. Niestety spłonął, jednak w 1466 r. został wzniesiony na nowo przez cieślę Macieja Mączka. Świątynia była jednonawowa. Uroczystej konsekracji tego zbytku sakralnego dokonał biskup Jan Rzeszowski w 1475. Obecnie kościół ten jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej i należy do Trasy Krakowskiej Otwartego Szlaku Architektury Drewnianej.

Obecnie Mogiła to piękne i zaciszne miejsce na lewym brzegu Wisły, gdzie od XIII w. żyją cystersi kierując się do dzisiaj znanym hasłem św. Benedykta „Ora et labora”.
 

Źródło:

"Przewodnik" Kraków-Mogiła 2005  o. Iwo Kołodziejczyk OCist 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1327)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter