Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Niedziela Palmowa na Kurpiach

Autor wpisu: ewa_zwierzyńska
Data publikacji: 02.04.2012

 

Palma kurpiowska różni się od innych tym, że często osiąga monstrualne rozmiary. Jej wielkość potrafi dochodzi nawet do...10 metrów! Procesje w Niedzielę Palmową na Kurpiach zamieniają się w barwne widowiska, na które przyjeżdża mnóstwo turystów i fotoreporterów. Obchodom Niedzieli Palmowej towarzyszą konkursy, wystawy rękodzieła ludowego, kiermasze i występy zespołów folklorystycznych.

Świętowanie niedzieli palmowej związane jest ze wspominaniem uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, podczas którego tłum witał go wymachując liśćmi palmowymi. W kościele rozpoczyna się Wielki Tydzień, podczas którego wspomina się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

 

Obchody Niedzieli Palmowej zapoczątkowali w IV wieku chrześcijanie jerozolimscy, a od V i VI wieku rozpowszechniły się one w całym kościele. Podczas uroczystości odbywa się procesja z palmami oraz ich poświęcenie. Palmy spotykane w tradycji polskiej najczęściej przyjmują dwie postacie: są to świeże gałązki wierzbowe lub palmy typu wileńskiego, mające postać barwnych pałek różnej wielkości i grubości wykonanych z papierowych kwiatów, kłosów, traw układanych w różne, niekiedy bardzo misterne wzory.

 

Palmy kurpiowskie czerpią swoje tradycje od palm wileńskich. Rdzeń palmy tworzy kij leszczynowy lub pień ściętej sosenki. Wokół niego oplata się gałązki wiecznie zielonych drzew ( świerk, bukszpan, borówka, mchy). Do kompozycji dodaje się papierowe kwiaty i różnokolorowe wstęgi. Palmy kurpiowskie przybierają postać wysokich, różnokolorowych wałków. Na ich szczycie pozostawia się naturalnie rozwidloną kiść. Palmy najczęściej osiągają wielkość od 2 do 6 m. W Zbójnej ich wysokość została ograniczona do 4m ponieważ wykonywanie wyższych palm nie leży w tradycji tej gminy, za to w niedalekich Łysych mogą one osiągać 5, 7 a nawet 10 metrów. Do wykonania takiej palmy Kurpie przygotowują się przez wiele miesięcy. Gromadzą potrzebne materiały, wykonują kwiaty z bibuły, projektują wygląd palmy. Co roku ich palmy stają do konkursu, w wyniku którego wyłaniana jest zwycięska, najpiękniejsza palma.

 

Konkursy na najpiękniejszą palmę organizowane są od lat 60.XX wieku. Główną inspiracją do ich przeprowadzania był zanik tradycji strojenia palm wielkanocnych w powojennych latach socrealizmu. Od tego czasu konkursy organizowane są rokrocznie i stale powiększają swój zasięg na inne gminy. Wśród Kurpiów nastąpiło odrodzenie tradycji ludowych. Na procesję z palmami starsi i młodsi ubierają się w tradycje stroje kurpiowskie i z dumą prezentują swoje dzieła sztuki rękodzielniczej.

 

Z palmami wielkanocnymi związanych jest wiele przesądów, zabobonów i zwyczajów. W całej Polsce smagano się nimi wzajemnie recytując wierszyk:" Palma bije, nie zabije, za tydzień wielki dzień, za sześć noc Wielkanoc". Wierzono, że smaganie palmą przynosi zdrowie i dodaje siły. Poświęconą palmę często umieszczano nad drzwiami lub za świętym obrazem przypisując jej moc chronienia domu przed nieszczęściem. Poświęconą palemką uderzano bydło wyganiając je wiosną po raz pierwszy na pastwisko. Popiół za spalonych palm wielkanocnych jest używany w Środę Popielcową do posypywania głów wiernych.

 

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1348)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach
Niedziela Palmowa na Kurpiach

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter