Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.
Autor wpisu:
Ania
Data publikacji: 18.04.2012
Ostrzeszowski Pomnik Harcerski mocno wpisuje się w historię miasta i Harcerstwa Polskiego.
Ostrzeszów, powiatowe miasto położone w południowej Wielkopolsce. Historię miasta upamiętniają liczne pomniki i symbole, upamiętniające ważne momenty historyczne.
Jednym z przykładów oddania czci jest Pomnik Harcerski.
Pomnik, który powstał z inicjatywy Komendy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów W Ostrzeszowie i Rady Przyjaciół Harcerzy przy Komendzie Hufca w Ostrzeszowie, został odsłonięty w dniu 26 sierpnia 1984 roku, podczas jubileuszowych uroczystości 70-lecia harcerstwa na ziemi ostrzeszowskiej.
Lilijka na pomniku zaprojektowana jest przez phm. Grzegorza Kupczyka, wykonana przez załogę i dyrekcję Budowlanej Współdzieli Pracy „Kombud” w Ostrzeszowie.
Pod płytą, na której mieści się krzyż harcerski, znajduje się święcona woda oraz urna z ziemią pobraną z miejsc straceń i śmierci ostrzeszowskich skautów i harcerzy .
Na pomniku widnieje napis „Wszystko co nasze Polsce oddamy”. Jest to pierwszy wers hymnu harcerskiego a na kurhanie znajduje się lilijka harcerska, która jest największą lilijką w Europie. Przed kopcem mieści się znicz, który jest odpalany na szczególne okazje. Na zniczu widnieją daty 1914-1988, herb miasta Ostrzeszów oraz bardzo istotne w historii polskiego harcerstwa godło Polski Walczącej.
Pomnik ku czci harcerzy ostrzeszowskich poległych w walkach o niepodległość lub zmarłych w obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945 do dziś jest dla mieszkańców miejscem wyjątkowym. A szczególnie dla miejscowych harcerzy obydwóch organizacji. Dla wielu harcerzy jest to miejsce bardzo niezwykłe, gdyż zazwyczaj są tam składane przyrzeczenia harcerskie. Pomnik ten przywołuje wspomnienia z lat, w których było się harcerzem i przysięgało się przed pomnikiem służbę Bogu i Polsce, chętną pomoc bliźnim oraz bycie posłusznym prawu harcerskiemu.
Komentarze (0):