Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Harcerski symbol na kurhanie.

Autor wpisu: Ania
Data publikacji: 18.04.2012

 Ostrzeszowski Pomnik Harcerski mocno wpisuje się w historię miasta i Harcerstwa Polskiego.

 Ostrzeszów, powiatowe miasto położone w południowej Wielkopolsce. Historię miasta upamiętniają liczne pomniki i symbole, upamiętniające ważne momenty historyczne.

Jednym z przykładów oddania czci jest Pomnik Harcerski.

Pomnik, który powstał z inicjatywy Komendy Hufca ZHP im. Szarych Szeregów W Ostrzeszowie i Rady Przyjaciół Harcerzy przy Komendzie Hufca w Ostrzeszowie, został odsłonięty w dniu 26 sierpnia 1984 roku, podczas jubileuszowych uroczystości 70-lecia harcerstwa na ziemi ostrzeszowskiej.

 

Lilijka na pomniku zaprojektowana jest przez phm. Grzegorza Kupczyka, wykonana przez załogę i dyrekcję Budowlanej Współdzieli Pracy „Kombud” w Ostrzeszowie. 

Pod płytą, na której mieści się krzyż harcerski, znajduje się święcona woda oraz urna z ziemią pobraną z miejsc straceń i śmierci ostrzeszowskich skautów i harcerzy .

 

Na pomniku widnieje napis „Wszystko co nasze Polsce oddamy”. Jest to pierwszy wers hymnu harcerskiego a na kurhanie znajduje się lilijka harcerska, która jest największą lilijką w Europie. Przed kopcem mieści się znicz, który jest odpalany na szczególne okazje. Na zniczu widnieją daty 1914-1988, herb miasta Ostrzeszów oraz bardzo istotne w historii polskiego harcerstwa godło Polski Walczącej. 

 

Pomnik ku czci harcerzy ostrzeszowskich poległych w walkach o niepodległość lub zmarłych w obozach koncentracyjnych w latach 1939-1945 do dziś jest dla mieszkańców miejscem wyjątkowym. A szczególnie dla miejscowych harcerzy obydwóch organizacji. Dla wielu harcerzy jest to miejsce bardzo niezwykłe, gdyż zazwyczaj są tam składane przyrzeczenia harcerskie. Pomnik ten przywołuje wspomnienia z lat, w których było się harcerzem i przysięgało się przed pomnikiem służbę Bogu i Polsce, chętną pomoc bliźnim oraz bycie posłusznym prawu harcerskiemu.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1523)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie
Harcerski Symbol na Kurhanie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter