Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Wrocław: Musica Polonica Nova/Musica Electronica Nova

Autor wpisu: kkp2009
Data publikacji: 14.05.2012

 

Organizowany od 1962 roku w rytmie biennale festiwal zrazu dotyczył muzyki współczesnej „ziem odzyskanych”, z czasem stał się – obok corocznie organizowanej „Poznańskiej Wiosny” – przeglądem polskiej twórczości kompozytorskiej, traktowanym często jako „suplement” do międzynarodowej "Warszawskiej Jesieni."

 

Mając w czasie swego istnienia okresy wzlotów i upadków, okazał się przecież bardzo ważnym przedsięwzięciem, stymulującym polską twórczość kompozytorską. Zapewniał i zapewnia prezentację dzieł, które z różnych powodów (organizacyjnych, programowych, wykonawczych) nie mogą „zmieścić się” w programie festiwalu "Warszawska Jesień", a przecież niewątpliwie zasługują na prezentację. Teraz organizowany jest pod nazwą „Musica Polonica Nova” i jeśli bywa określany mianem „Warszawskiej Jesieni – bis” w dziedzinie polskiej tyflko, a nie międzynarodowej sceny kompozytorskiej, nie jest to określenie właściwe.

Na scenie Wrocławia pojawił się jednak w 2005 roku nowy festiwal, będący w stosunku do „krajowej” Musica Polonica Nova kontrapunktem o charakterze międzynarodowym – festiwal „Musica Electronica Nova”, organizowany naprzemiennie z festiwalem „Musica Polonica Nova”. Od lat 2009/2010 oba festiwale naprzemiennie mają być organizowane w tym samym miesiącu – w maju. Festiwal „Musica Electronica Nova”, bardzo kompetentnie programowany, daje polskim kompozytorom możliwość skonfrontowania swych dokonań w sferze nowych technologii (muzyka komputerowa, live electronics, multimedia) z dokonaniami artystycznymi, prezentowanymi ze sceny światowej, na co pozwala i publiczności, żywo – jak się okazuje – zainteresowanej muzyką nie tylko teraźniejszości, ale i… przyszłości. Ów kontrapunkt obu festiwali: „Musica Polonica Nova” i „Musica Electronica Nova” wydaje się bardzo ekscytujący.

Andrzej Chłopecki

Źródło:

http://www.kongreskultury.pl/title,Wroclaw-_Musica_Polonica_NovaMusica_Electronica_Nova_-_Andrzej_Chlopecki,pid,23,oid,21,cid,24.html

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1328)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Musica Polonica Nova
Musica electronica Nova

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter