Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie

Autor wpisu: 123filip
Data publikacji: 25.05.2012

Kościół pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie został zaliczony w 1975 roku do światowego dziedzictwa kultury. Jest zabytkiem klasy zerowej. Znajdują się tu słynne polichromie wykonane przez Józefa Maiera.

Kościół pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie od 1975 r. zaliczony do światowego dziedzictwa kultury do grupy zerowej. Miastu Kazimierz Wielki nadał w 1392 r. prawo magdeburskie na prowadzenie osadnictwa i gospodarki rolnej. Jako wotum wdzięczności za zwycięstwo nad Krzyżakami ufundował w Chełmie katedrę pod wezwaniem Rozesłania Św. Apostołów. Bitwa grunwaldzka stoczona 15 lipca 1410 roku wypadała w kościelne święto Rozesłania Św. Apostołów. Stąd zrozumiały jest tytuł chełmskiej świątyni. W XIII wieku wzniesiono drewniany kościół (ok.1253 r.) co wskazuje na księcia sandomierskiego Bolesława Wstydliwego jako fundatora. Częste pożary miasta nie ominęły i tej świątyni. Kościół palił się w 1638 i 1641 roku.

Zamysł budowy nowej świątyni zgłosili pijarzy w 1735r. (myśl podsunął im widok wznoszonej katedry unickiej na Górze Chełmskiej). Realizację odłożyli do 1753r., dokumentację wykonał Paweł Fontana, a ciężar finansowy wzięli na siebie: Marianna z Radzimińskich Wolska właścicielka majątku Uher i marszałek Wielki Koronny Wacław Rzewuski. Rzeźby wykonał lwowski rzeźbiarz Michał Filewicz, a polichromię Józef Maier.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1108)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter