Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

Autor wpisu: M.Szwajkowski
Data publikacji: 18.07.2012

Stowarzyszenie Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum” w Opatowie, przy czynnym zaangażowaniu i współpracy ze Starostwem Powiatowym w Opatowie, powołało do życia pierwsze w kraju Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

 

Muzeum Geodezji i Kartografii powstało w 2005 roku. Znajduje się przy głównej trasie (kierunek Kielce - Sandomierz) w budynku Starostwa Powiatowego naprzeciwko Komendy Powiatowej Policji. W zbiorach muzeum znajdują się zarówno duże urządzenia geodezyjne do obróbki zdjęć, jak i małe przyrządy pomiarowe, duży zasób map katastralnych i instrumentów geodezyjnych. Wszystkie eksponaty są pogrupowane i udostępnione zwiedzającym. W zbiorach znajduje się wiele cennych przedmiotów. Niektóre to prawdziwe geodezyjne rarytasy. Zastąpione przez komputery i nowocześniejsze maszyny eksponaty trafiły pod dach muzeum. Do najcenniejszych eksponatów należą ogromne urządzenia: Autograf A5 Firmy Wild, Przetwornik automatyczny produkcji radzieckiej, Autograf A8 Firmy Wild.

W zborach muzeum znajdują się m.in. mapy katastralne z Republiki Południowej Afryki, wykonane na początku XX w., mapy katastralne z terenu zaboru rosyjskiego, mapy geodezyjne dworków Ziemi Opatowskiej ( 1840-1950 ), stare instrumenty geodezyjne: teodolity, niwelatory, dalmierze, autografy, stereoskopy, urządzenia służące do opracowań zdjęć lotniczych i naziemnych, kilkadziesiąt map oraz przyrządów do pomiarów i obliczeń, które służyły kiedyś geodetom i kartografom.

To jedyna placówka w Polsce, która w tak szerokim zakresie gromadzi przyrządy używane przez geodetów przed erą technologii cyfrowej.

Stowarzyszenie Geocentrum rozpoczęło gromadzenie wycofywanych z użytku urządzeń, służących do pomiaru gruntów. Inicjatywę tą wspomogło starostwo opatowskie, udostępniając pomieszczenia na zorganizowanie wystawy oraz ponosząc koszty utrzymania placówki. Eksponaty stanowią głównie sprzęt używany przez geodetów w XX wieku. Muzeum przekazywały je firmy geodezyjne, wyższe uczelnie i prywatne osoby, a niektóre zostały zakupione. Mamy jedyny w Europie zestaw urządzeń fotogrametrycznych, autografów, które służyły do przetwarzania zdjęć lotniczych.

Z dumą można zaprezentować autograf Wild A5, który przed wojną Polska zamówiła w Szwajcarii. Niemcy po zajęciu naszego kraju chcieli go przejąć, ale Szwajcarzy się nie zgodzili. Do Polski dotarł w 1945 roku.

Z początku XX wieku pochodzą prezentowane w muzeum teodolity, służące do pomiarów kątów, a z XIX wieku kierownica stolikowa do sporządzania map w terenie. Ciekawa jest ekspozycja maszyn i urządzeń liczących - od liczydła do kalkulatora. W jednym z pomieszczeń urządzono gabinet geodety przysięgłego, oczywiście w stylu retro. W zbiorach muzeum jest już blisko tysiąc eksponatów. Oprócz przyrządów posiada ono duży zbiór map katastralnych, najstarsze z okresu zaboru rosyjskiego. Gromadzone są też książki dotyczące geodezji i kartografii, najstarsza "Jeometria praktyczna" wydana została w 1786 roku.

Stowarzyszenie Geocentrum oraz Muzeum organizują specjalne pokazy i lekcje dla uczniów. W Muzeum odbywają się także w spotkania, koncerty i wernisaże. Obok eksponatów geodezyjnych zobaczyć można współczesne malarstwo.

Muzeum Geodezji i Kartografii mieści się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Opatowie, przy ul. Sienkiewicza 17.

Źródło:

Kontakt: e-mail: muzeumgeodezji@opatow.pl


Odsyłacz:
http://www.muzeumgeodezji.opatow.pl
http://www.facebook.com/pages/Muzeum-Geodezji-i-Kartografii-w-Opatowie/225017974179881?ref=hl
http://www.facebook.com/Geocentrum

 

 

 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 860)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Galeria

Muzeum Geodezji i Kartografii
Muzeum Geodezji i Kartografii
Muzeum Geodezji i Kartografii
Muzeum Geodezji i Kartografii

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter