Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek Ogrodzieniecki

Autor wpisu: Paceq
Data publikacji: 25.07.2012
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Trochę historii jednego z najpiękniejszych zamków, a właściwie jego ruin, w Polsce. Wzniesiony w XIV wieku zamek posiadał pięć baszt i cztery dziedzińce, do dziś niestety nie wszystkie z nich się zachowały.

Ruiny zamku znajdują się na północnym zboczu Wzgórza Zamkowego, którego najwyższy szczyt sięga 504 m.n.p.m. Poniżej rozciąga się dolina poprzeczna Wyżyny Częstochowskiej, gdzie obecnie znajduje się miejscowość Podzamcze. Zamek posiadał pięć baszt i cztery dziedzińce,

 

Prowadziła tędy jedna z ważniejszych dróg średniowiecza, był to główny szlak handlowy Kraków – Toruń, co poniekąd przyczyniło się do rozwoju zamku. Był to jeden z granicznych zamków, których pasmo oddzielało Koronę od Śląska.

W dniach dzisiejszych, kiedy patrzymy na jego ruiny, ciężko dopatrzeć się, co jest dziełem natury, a co rąk ludzkich. Może się wydawać, że tworzy on jedność ze skałami, które go otaczają.

-----

Zamek został zbudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Wzniesiony w stylu gotyku włoskiego z elementami gotyku francuskiego, oddany w użytek Przedborowi z Brzezia w II poł. XIV w.

                Panowanie w zamku dość często się zmieniało, ale było dobrowolnie przekazywane. Najpierw Włodkowie, następnie Salomonowiczowie, Rzeszowscy, Pileccy i finalnie w 1501 roku na zamek znów powrócili Włodkowie.

                W 1523r. za długi Włodków posiadłość została przejęta przez Jana Bonera, natomiast po sporze z braćmi zamek został zdobyty przez jego bratanka, Seweryna. Serweryn, później już Severin Bonar, dokonał przebudowy, a zarazem rozbudowy zamku w stylu renesansowym. Firlejowie otrzymali zamek w wianie od córki Bonara, Zofii. Dzięki nim w beluardzie powstała sala marmurowa.

                Podczas Potopu zamek został zdobyty przez Szwedów, więc Firlejowie sprzedali go kasztelanowi Krakowskiemu – Stanisławowi Warszyckiemu, który toczył walkę ze Szwedami. Jego córka, Barbara jako wiano wniosła posiadłość Męcińskim. W tamtych czasach zamek tryskał bogactwem i przepychem, jednak z końcem panowania popadał w ruinę, aż Jakliński – kolejny właściciel na początku XIX w. – kamień zamkowy wykorzystał do budowy kościoła w Ogrodzieńcu.

                W 1810 r. z walącej już się budowli  siostra Jaklińskiego, Mieroszewska, przeniosła się do Folwarku. Zamek niestety został sprzedany Kozłowskiemu, który doprowadził go do całkowitej ruiny, i posiadłość sprzedał Żydowi Fierschowi Appelowi, który podczas parcelacji dóbr, uroczysko zamkowe wraz z folwarkiem sprzedał Wołczyńskim, który do dziś mieszkają w Podzamczu.

-----

Co można zobaczyć zwiedzając Zamek?

M.in. dość dużą, zachodnią część zamku, która w stylu renesansowym wznosi się na skałach z łukami sięgającym dwóch skał; basztę z blankami; bastion z XVII w. zwany „Kurzą Łapą” .

Od północy można zobaczyć renesansowe obramowania okien, skarpy podpierające mury, dawną fosę i wały obronne.

Na teren wchodzi się w miejscu, gdzie dawniej był most zwodzony. Na dziedzińcu znajdują się fragmenty dawnych stajni i wozowni, otoczony on jest murem obronnym. Trochę dalej znajdują się „Skały Siostrzane”, gdzie wytworzoną wnękę wykorzystywano jako wartownię dla straży zamkowej.

Wszystkiego nie da się opisać, niektóre rzeczy potrzeba zobaczyć. Trasą wiodącą przez kilka pięter mamy do zwiedzania kilka baszt z mieszanym stylem budowy, bramę, izbę wrotnego, klatki schodowe, krużganki, zbiornik na wodę, izbę gościnna czy izbę kucharza, kuchnia z zachowanymi resztkami pieca, studnia, piwnice, otwory strzelnicze (śmigłowce), gabinet, biblioteka o sklepieniu kolebkowym,  izba kredensowa, baszta więzienna, prochownia, skarbiec, beluard,  bastion i kazamaty, kaplica zamkowa – to niektóre zabytki, na które oczywiście trzeba patrzeć pod kątem ruin, niektóre są w stanie opłakanym, niektóre w bardzo dobrym, a jeszcze inne zostały zrekonstruowane (jak np. zbiornik na wodę).

 KONKURS!!!

Źródło:

 Unisław Józef Górski "Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu"

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1231)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter