Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu

Autor wpisu: Paceq
Data publikacji: 25.07.2012
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Bazylika Mniejsza w Olkuszu uświetnia swoją okazałością centrum miasta nie tylko z zewnątrz, ponieważ i w środku jest coś co powinno przyciągnąć uwagę każdego z fanów budowli sakralnych.

 

Kościół wybudowany w pierwszej połowie wieku XIV. Budowa została zapoczątkowana przez Władysława Łokietka, a przynajmniej to on postawił budowlę pierwotną, potem świątynią zajął się Kazimierz Wielki. Kościół został rozbudowany dwukrotnie w XV i XVII wieku, oraz odnowiony po dwóch pożarach w XVI w. (1553 i 1588). Odnowa w roku 1612 pozwoliła świątyni nabrać dzisiejszych kształtów, została jednak zniekształcona już w wieku XIX, poprzez przebudowę przy usuwaniu skarp.

Budowla wzniesiona z cegły i piaskowca czerwonego parczewskiego, wnętrze halowe, trójnawowe, przy czym nawy oddzielone są od siebie filarami ośmiobocznymi.

Można tam również podziwiać Kaplicę św. Anny z połowy wieku XV, Kaplicę Loretańską z roku 1620, Kruchtę z roku 1612 oraz na zewnątrz kościoła: kaplicę św. Jana Kantego (1738 r.) oraz stojącą nieopodal dzwonnicę z 1913 roku.

W środku można znaleźć kilka zabytków m.in.:

Poliptyk Olkuski – 4 skrzydłowy, malowany dwustronnie na desce temperą, wykonany przez Jana Wielkiego w 1485 r. Jedno z najcenniejszych, znajdujących się w Małopolsce, dzieł malarstwa późnogotyckiego. Ukończony został przez Stanisława Starego z Krakowa. Obrazy na poliptyku przedstawiają sceny z życia Matki Bożej oraz sceny pasyjne, w polu środkowym natomiast znajduje się figura z końca XV w. przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem.

Chór muzyczny – z roku 1612, gdzie znajdują się organy z początku wieku XVII, zostały zbudowane przez mistrza Hansa Hummla z Norymbergii przy budowie których zginął jego syn. Instrument posiada dwa manuały (klawiatury ręczne), pedał (klawiaturę nożną) i 31 głosów. Olkuskie organy zachowały oryginalny mechanizm i znaczną większość spośród 1776 piszczałek. Obecnie uważane za najstarsze zachowane organy w Europie. Organy strojone są w stroju nierównomiernie temperowanym, obowiązującym w połowie wieku XVII, co skutkuje możliwością wykonywania muzyki renesansowej i wczesnobarokowej.

Po za tym Ołtarz główny z początków wieku XVII, w prezbiterium gotyckie malowidła ścienne z końca wieku XIV, XVIII, XIX oraz początków XX, stalle dla księży z roku 1594 oraz stalle rajców miejskich pod chórem z roku 1500,  ołowiana chrzcielnica z 1585 roku, posiadająca miedzianą pokrywę na kształt romańskiego kielicha, ambona manierystyczna z roku 1639, gotycki posąg Chrystusa Frasobliwego z wieku XVI. Również w skarbczyku znajduje się wiele dzieł sztuki, m.in. dary gwarków olkuskich: krzyż ze srebra (1,5m wysokości i 7kg wagi), laska marszałkowska gwarków z drewna gruszkowego itd.

Wspaniałą okazją do odwiedzenia są odbywające się tu w październiku koncerty w ramach Międzynarodowych Olkuskich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej, a także w lipcu Letni Festiwal Organowy

 

KONKURS!!!

Źródło:

 umig.olkusz.pl, zdjęcia Olkuszanin.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1495)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu
Bazylika Kolegiacka św. Andrzeja w Olkuszu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter