Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Sara Lipska. W cieniu mistrza

Autor wpisu: MnW
Data publikacji: 20.08.2012

Projektowała dla Heleny Rubinstein i Antoine’a de Paris, współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi. W jej autorskim butiku na avenue des Champs-Élysées ubierały się aktorki i rosyjskie arystokratki mieszkające w Paryżu. Cenił ją sam „król mody” – Paul Poiret. Była uznaną artystką, kilkakrotnie odznaczaną złotymi medalami na wystawach światowych. Sara Lipska – dizajnerka, scenografka, projektantka mody, wnętrz, malarka, rzeźbiarka, najważniejsza kobieta w życiu Xawerego Dunikowskiego, matka jego córki. Dzisiaj – zapomniana.


 Sara była niezależną osobowością artystyczną, silną i odważną kobietą, samotną matką, Żydówką z tradycyjnej rodziny, która podjęła studia artystyczne w Warszawie i świetnie poradziła sobie w Paryżu – kulturalnej stolicy ówczesnego świata. Jej nowatorskie wyrafinowane projekty urzekały bogactwem pomysłów, form i barw.


Twórczość Sary Lipskiej (1882–1973) – artystki nieprzeciętnej, wyrażającej swoją wrażliwość artystyczną w wielu dziedzinach sztuk pięknych, jest bardzo różnorodna. Zajmowała się rzeźbą, malarstwem, projektowaniem wnętrz, kostiumów i dekoracji teatralnych, strojów, wykonywała także ilustracje książkowe. Większość życia spędziła w Paryżu.


Obracała się wśród paryskiej awangardy. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi w Operze Paryskiej, Heleną Rubinstein, Antoine’em de Paris (Antonim Cierplikowskim) – słynnym fryzjerem polskiego pochodzenia, architektem Adrienne Gorską. Jej wielką pasją było projektowanie mody. Współpracowała z domem mody Maison Myrbor, a także z Paulem Poiretem. Prowadziła butik z autorskimi projektami ubrań na Montparnassie, a później na avenue des Champs-Élysées.


Twórczość Sary Lipskiej jest w Polsce nieznana. Żyła i pracowała w cieniu jej wielkiego mistrza i wielkiej miłości – Xawerego Dunikowskiego. Poznali się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie on, młody profesor, prowadził pracownię rzeźby, a ona właśnie podjęła studia w nowo utworzonej uczelni.
Z profesorem łączyła ją szczególna więź. We wspomnieniach studentów nazywana jest muzą Dunikowskiego. Jej rysy twarzy można odnaleźć w wielu pracach rzeźbiarza. Pod koniec studiów, w 1908 roku urodziła ich córkę – Marię Xawerę Dunikowską, z którą w 1912 roku wyjechała na stałe do Paryża.


Artystka wystawiała swoje prace na Salonach Paryskich – Jesiennym i Tuileryjskim. Uczestniczyła w kilku wystawach w Paryżu: w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w 1925 roku, gdzie zdobyła złoty medal, w Wystawie Kolonialnej w 1931 roku, a także w Wielkiej Wystawie Sztuki i Techniki w 1937 roku, gdzie jej rzeźba również została wyróżniona złotym medalem.
Była blisko świata mody i środowiska teatralnego. Z przeglądu jej dorobku wynika, że obracała się w najlepszych kręgach artystycznych, pracując jako projektantka, rzeźbiarka i malarka.
Większość prac Sary Lipskiej znajduje się w zbiorach francuskich muzeów i kolekcjach prywatnych.


Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, jest pierwszą okazją do zapoznania się z osobą artystki oraz jej różnorodnym dorobkiem.
Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog z bogatym materiałem ilustracyjnym – to pierwsza publikacja monograficzna na temat życia i twórczości Sary Lipskiej.
„Sara Lipska. W cieniu mistrza” w Królikarni 19 sierpnia – 4 listopada 2012

Źródło:

www.krolikarnia.mnw.art.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1625)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Galeria

Sara Lipska
Sara Lipska
Sara Lipska
Sara Lipska
Sara Lipska

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter