Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Za fasadą folkloru

Autor wpisu: Angelika Dobrzyńska
Data publikacji: 05.09.2012

"Za fasadą folkloru" to akcja fotograficzna mająca na celu podkreślenie trwałości folkloru i tradycji w świadomości społeczności śląskiej.

 Poprzez trójdzielny cykl, twórcy starali się nawiązać do wielorakich aspektów oscylujących wokół pojęcia folkloru, tym samym zmierzając się z problemem nawarstwienia się przez lata gry pozorów i stereotypów. W związku z powracającymi kierunkami nastawionymi na zaznaczanie narodowej indywidualności oraz jednocześnie silnymi wpływami wielokulturowości, pragneli pokazać ten szczególny moment oraz ludzi w tej konkretnej sytuacji, docierając do ich sposób myślenia o regionie, o tym co "nasze" oraz o tym co teoretycznie "obce". Podejmując próbę uchwycenia świadomości zmian i istniejących zawirowań wokół pojęcia folkloru posłużyli się w tytule projektu metaforą fasady - warstwy, za którą, po przedostaniu się poza grę mylnych osądów kryje się prawda. Projektem chcą uświadomić społeczeństwo o istocie przekształceń kultury.

"Głównie zależy nam grupie ludzi młodych, wśród których nieznajomość tradycji staje się źródłem schematycznego myślenia, nie pozbawionego mylnych uogólnień. Środowiska artystyczne zajmujące się folklorem poprzez zagmatwane dzieje historyczne walczą od pewnego czasu z akceptacją ze strony społeczeństwa, z trudem poszanowania ich pracy nad utrwalaniem tradycji i obyczajowości polskiej. Pragniemy walczyć za pomocą naszego projektu ze stereotypami nawarstwionymi przez lata wokół zagadnienia folkloru, pokazać jego nowe oblicze, nową drzemiącą w nim siłę. Dające się zauważyć: obecność zmian w kierunku utrwalania, zachowywania tożsamości oraz Śląsk, który na przestrzeni lat ewoluuował jako przestrzeń nowych dążeń, silnie zaznaczający swój indywidualizm, stworzyły wytyczne uświadamiąjące nas o potrzebie zrelizowania takiego projektu, w celu przedstawienia nowego, niepoznanego oblicza folkloru."

  Do zdjęć zostało zaproszonych ośmiu reprezentantów innych krajów, mieszkających na stałe lub tymczasowo na terenie Śląska, głównie studentów w ramach programu Erasmus. Na fotografiach przedstawione zostało przemieszanie teoretycznie przeciwstawnych prądów kulturowych, postacie wtłoczone zostały w scenerie przypisane ich kulturze, bądź uchwycone z przedmiotem kojarzącym się z ich narodowością, natomiast jedynym "niepasującym" elementem były polskie stroje ludowe. Dodatkowo ważnym aspektem była  promocja Śląska, każda sceneria wybrana była celowo, stąd hałdy katowickie, Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej, ulica Mariacka w Katowicach, Nikiszowiec itd.

Zakładanym efektem zdjęć było zastanowienie się nad kategoryzowaniem "swój", a "obcy". Celem - ukazanie mocy współtworzenia ciągłości kultury przez inne narodowości, na zasadzie wzbogacania jej, a nie zespalania się z nią.

W zdjęciach wzieli udział cudzoziemcy z krajów takich jak: Hiszpania, Kazachstan, Chiny, Nigeria, Czarnogóra, Indie, Tajwan oraz Turcja.

Pomysł na "Za fasadą folkloru - Behind the facade of folklore", zamiłowanie do folkloru oraz chęć promowania go na świecie to efekt działalności pomysłodawczyni i koordynatorki Angeliki Dobrzyńskiej w Zespole Pieśni i Tańca "Katowice" Uniwersytetu Śląskiego. Realizatorem zdjęć jest Szymon Nawrat, również związany z Uniwersytetem Śląskim.

Pierwszą premierową wystawą była zorganizowana 1 września w ramach 25lecia Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego w Chorzowskim Centrum Kultury w ramach Koncertu Galowego. " Aktualnie pracujemy nad drugą częścią projektu, w której pragniemy skupić się na sfotografowaniu przechodniów śląskich miast, tworząc wspólny wizerunek ludzi z różnych kręgów społeczno- kulturowych. Poza fizyczną fotografią zależy nam na rozmowie z napotkanymi osobami, zadaniem pytań odnoszących się do kwestii tradycji, folkloru. Fotografie jako portrety psychologiczne na tle scenerii miejskiej urozmaicone będą atrybutami śląskości - wiankiem śląskim oraz czapką górniczą, które traktujemy jako elementy nie przypisujące natychmiastowo do danej kategorii, będące jednakże dowodem poczucia tożsamości i przywiązania regionalnego".

Źródło:

materiały koordynatorów projektu

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1410)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Galeria

Za fasadą folkloru
Za fasadą folkloru
Za fasadą folkloru

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter