Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kuźnia - tętni życiem

Autor wpisu: Marta Bronk
Data publikacji: 06.09.2012

Od 2011roku w miejscwości Lalkowy, gmina Smętowo Graniczne funkcjonuje nowoczesne Centrum Kultury Kociewskiej. Miejsce poświęcone popularyzacji tożsamości regionalnej Kociewia zrzesza grupy milośników tradycji charakterystycznych dla tego regionu. 

 

  Centrum Kultury Kociewskiej w miejscowości Lalkowy, to stara kuźnia, która dzięki zaangażowaniu władz gminy Smętowa Granicznego przeistoczona została w nowoczesne centrum kultury i edukacji.

 

 Miejsce poświęcone popularyzacji tożsamości regionalnej mieszkańców Kociewia zrzesza miłośników tradycyjnych obrzędów i wydarzeń charakterystycznych dla tego regionu. Najpopularniejsze z wydarzeń kulturalnych, które odbyły się na terenie Centrum w ostatnim czasie, to między innymi: Noc Świętojańska, lekcje historii, biesiada kociewska "Wiwat Kociewie". W ostatniej z wymienionych pozycji uczestniczyły najbardziej znane na Kociewiu zespoły folklorystyczne oraz panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy biesiady mieli okazję zasmakować w potrawach miejscowej kuchni, wziąć udział w warsztatach garncarskich oraz obejrzeć niezwykły pokaz iluzjonistyczny.

 

Odrestaurowana kuźnia stanowi również doskonałą atrakcję turystyczną ze względu na bogatą ekspozycję zabytków z epoki neolitu oraz malownicze położenie. Większość eksponatów znajdująca się w muzeum Kuźni jest efektem wieloletniej zbiórki prowadzonej przez mieszkańców gminy.

 

Wójt gminy Smętowo Graniczne Zofia Kirszenstein w swoich wypowiedziach dotyczących inwestycji podkreśla kluczową wartość tego miejsca dla integracji społeczności lokalnej oraz edukacji dzieci i młodzieży z zakresu wiedzy o regionie.

A o tym, iż Kociewiacy słyną z gościnności przekonają się wszyscy chcący zwiedzić lalkowskie Centrum, czynne od poniedziałku do piątku.

  I etap projektu „Przebudowy dawnej Kuźni w Lalkowych na Centrum Kultury Kociewskiej wraz z zagospodarowaniem terenu” współfinansowany  był przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła 215 306,60zł z czego 73,85% pokryto w ramach dofinansowania z Funduszu. O wartości obiektu świadczy wyróżnienie nadane przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej  pod Patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO i Narodowego Centrum Kultury przyznane Urzędowi Gminy w Smętowie Granicznym za wybitne przedsięwzięcie o charakterze kulturalnym i kulturotwórczym.  Na kolejne lata planowany jest II etap budowy, który obejmuje remont zabytkowej chaty wiejskiej w Lalkowych na potrzeby Centrum Kultury Kociewskiej.

Więcej informacji o obiekcie dostępnych jest na stronie: www.kuznia.smetowograniczne.pl.

 

Źródło:

www.kuznia.smetowograniczne.pl

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1581)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter