Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie

Autor wpisu: Teatr Żydowski
Data publikacji: 28.09.2012

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny Teatr Żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie stałych teatrów wystawiających spektakle w języku jidysz.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich to miejsce, gdzie od początku istnienia spotykały się i przeplatały trzy nurty repertuarowe. Pierwszy z nich to klasyka literatury i teatru jidysz, a więc sztuki takich autorów jak Salomon Ettinger, Abraham Goldfaden, Jakub Gordin, Szolem Alejchem, Icchok Lejb Perec, Szymon An-ski, Perec Hirszbejn, Szalom Asz. Drugi nurt to sztuki spoza kanonu literatury jidysz, podejmujące tematykę żydowską, m.in. Arthura Millera, Izaaka Babla, czy Ilii Erenburga. Trzeci nurt to spektakle rewiowe i kabaretowe.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich powstał w 1950 roku, w wyniku połączenia dwóch zespołów: Dolnośląskiego Teatru Żydowskiego we Wrocławiu i Teatru Żydowskiego w Łodzi. W następnych latach teatr działał w obu tych miastach i występował gościnnie w całej Polsce. W 1955 roku z inicjatywy Idy Kamińskiej teatr przeniósł się do Warszawy, do nieistniejącego dziś budynku przy ulicy Królewskiej 13. W 1968 roku znaczna grupa aktorów, w tym dotychczasowa dyrektor i kierownik artystyczna Ida Kamińska, w wyniku wydarzeń marcowych, wyjechała z Polski. Przez rok p.o. dyrektor teatru to Juliusz Berger. Od 1969 roku Teatrem Żydowskim kieruje Szymon Szurmiej. W 1970 roku Teatr przenosi się do nowego budynku na placu Grzybowskim.

 

Zapraszamy rodziny z dziećmi tymi młodszymi i starszymi również. Nasz repertuar spodoba się osobom w każdym wieku.

5.,6. i 7.10 SPEKTAKL „KSIĘGA RAJU” W REŻYSERII PIOTRA CIEPLAKA

REZERWACJA BILETÓW:
BOW:
poniedziałek – piątek: 8:00-16:00
tel. 22 850 64 50/51 oraz 22 526 20 34
mail: bow@teatr-zydowski.art.pl
www.teatr-zydowski.art.pl
KASA BILETOWA:
poniedziałek - piątek: 11.00-14.00; 15.00-18.00

sobota: 12.30-19.00
niedziela: 14.30-18.00
tel. 22 850 56 56
CENY BILETÓW: 60 zł normalne i 50 zł ulgowe.

Rok 2012 jest rokiem Janusza Korczaka. Z tej okazji zapraszamy wszystkich na XVI Festiwal Korczaka. Tradycją festiwalową jest spotkanie z twórcami spektaklu. Po spektaklu zachęcamy do wzięcia udziału w rozmowie z Karoliną Kirsz – asystentką reżysera „Księgi Raju”.
Spektakl o zderzeniu ludzkich wyobrażeń z rzeczywistością, w którym nic nie jest takie jak się spodziewamy.
Żydowska legenda głosi, że każda dusza zanim wstąpi w ludzkie ciało przebywa w raju. Przed zejściem na ziemię przez jednego z aniołów zostaje pozbawiona rajskich wspomnień. Co się stanie, trafi między ludzi zachowując pamięć?

 Więcej na stronie XVI Festiwalu Korczaka

 

Źródło: http://www.teatr-zydowski.art.pl/teatr/

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1113)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Galeria

Teatr żydowski
Teatr żydowski
Teatr żydowski
Teatr żydowski

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter