Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi

Autor wpisu: Muzeum Animacji Se-ma-for
Data publikacji: 28.09.2012

Se-ma-for Muzeum Animacji – zobacz Muzeum w Akcji!
11. października 2012 to data szczególna dla animacji, bo w tym dniu otwiera się jedyna w Polsce placówka poświęcona jej technikom, technologii i historii. I to właśnie w Łodzi – miejscu, z którym związane jest jedno z najstarszych studiów animacji w tej części Europy – Se-ma-for.

Mapa Kultury i Narodowe Centrum Kultury objęło wydarzenie patronatem honorowym.

To pod jego logo powstaje nowoczesne Se-ma-for Muzeum Animacji, funkcjonujące do tej pory jako Muzeum Bajki.

Z tej okazji aż do 14 października potrwają dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji!”, wypełnione bezpłatnym zwiedzaniem, projekcjami i spotkaniami z twórcami. Znamienne, że rok 2012 to 65. urodziny Se-ma-fora, który obchodzi swoje święto nie tylko przez otwarcie nowej placówki.
 

10-13 października to też 3 Se-Ma-For Film Festival – prawdziwa filmowa uczta, dedykowana animacji stop motion.
Se-ma-for Muzeum Animacji to jedna z najciekawszych łódzkich placówek kultury. Powstałe na kanwie utworzonego w 2008 r. Muzeum Bajki Se-ma-fora, odeszło od tradycyjnej formy muzealnej na rzecz nowoczesnych rozwiązań. Dziś muzeum to już nie statyczne wystawy, ale sztuka animacji, której można dotknąć.

Wciąż można tu spotkać kultowych bohaterów dzieciństwa – Uszatka, Pik Poka czy Kota Filemona, ale też fragmenty najciekawszych produkcji z całego świata. Treści wystaw stworzone są zgodnie z ideą muzeum partycypacyjnego. Na ekspozycji, poza lalkami, scenografią oraz sprzętem filmowym, znajdują się interaktywne elementy przybliżające tajniki animacji. Są to m.in. konstrukcje, które można samodzielnie animować, zabawa pokazująca zasadę techniki poklatkowej, pudełka wieloplanowe czy gra w storyboard. Wystawa jest również wyposażona w sześć pulpitów multimedialnych i stanowisko umożliwiające stworzenie własnej animacji w scenografii oscarowego Tanga.


Zbudowana z ośmiu płynnie połączonych elementów ekspozycja pozwala na swobodną ścieżkę zwiedzania. Zaprojektowana w sposób otwarty przestrzeń jest symbolicznie rozpięta pomiędzy częścią „Mistrzowie Animacji” – pokazującą początki animacji, a wewnętrznym Kinem Se-ma-for, które stanowi metaforę zakończenia procesu produkcji. Bajkowa aranżacja industrialnego wnętrza sprawia, że przekroczenie progu wystawy to wniknięcie w tajemniczy świat animacji.

 


12.10.2012 to dzień przeznaczony dla szkół – pod hasłem „Muzeum uczy”, ale już w sobotę wszystkich gości czekają dwa niezwykłe spotkania. „Dzień Mistrzów” rozpocznie bowiem spotkanie z Witoldem Gierszem, Joanną Giersz i Jerzym Armatą. Wielka osobowość polskiej kinematografii, „Malarz ekranu”, nominowany do Złotej Palmy zdobywca wielu międzynarodowych nagród zagości w Muzeum przy okazji promocji nowej książki o twórczości artysty. Jej autorką, wspólnie z dziennikarzem i krytykiem filmowym Jerzym Armatą jest żona reżysera, Joanna Giersz. Po południu z kolei o tym, jak zmienił się świat animacji od czasu Oscara dla „Tanga”, opowie jego twórca, Zbigniew Rybczyński. „Tango z animacją” – bo tak brzmi tytuł spotkania, poprowadzi znakomity łódzki kulturoznawca Tomasz Majewski.
Niedzielę Muzeum poświęca rodzinom i dzieciom. Całodzienne zwiedzanie, projekcje i artystyczne warsztaty plastyczne urozmaici spotkanie „Kto za bajka stoi”, podczas którego dzieci spróbują swoich sił  w tworzeniu dialogów do filmu animowanego i dubbingowaniu. Materiałem będzie premierowy odcinek „Zajączka Parauszka” – najnowszej dziecięcej produkcji Se-ma-fora.


Szczegółowe informacje na www.se-ma-for.com .

Program Dni Otwartych Se-ma-for Muzeum Animacji „Muzeum w Akcji!”

11.10.2012 – Przecięcie wstęgi, prezentacja nowej ekspozycji z niespodziankami
12.10.2012 – Akcja „Muzeum uczy” – prezentacja dla szkół
13.10.2012 - „Dzień Mistrzów”
12:00 – 17:00 – zwiedzanie i projekcje w kinie Se-ma-for
12:00 – „Malarz ekranu” – spotkanie z Witoldem Gierszem, Joanną Giersz i Jerzym Armatą
15:00 – „Tango z Animacją” - spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim i młodymi animatorami
14.10.2012 – Akcja „Muzeum Dzieciom”
12:00 – 16:00 – zwiedzanie i projekcje dla dzieci w kinie Se-ma-for
od 10:00 – artystyczne warsztaty plastyczne
14:00 – „Kto za bajką stoi” – warsztaty z elementami dubbingu
(prowadzenie: Tomasz Bieszczad)

 


 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1258)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane osoby

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter