Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie

Autor wpisu: manuela.21
Data publikacji: 10.10.2012
Okres historyczny: Barok XVII w.

Kościół św. Jerzego został zbudowany z kamienia w 1516 r. na miejscu drewnianego, wymienionego w 1384 r. Przebudowano go w latach 1696-1701 r., m.in. przeprowadzona dość nieporadna barokizacja przez Jakuba Carove (wciągnięte do wewnątrz przypory).


Obecnie proboszczem parafi jest ks. Marian Prochera. Wyremontował po powodzi całą plebanię (zbudowaną przez hrabstwo Althanów). Nad drzwiami wejściowymi jest wyryty napis: "Karol Hrabia von Althan Wilkanów Jaworek zleciły budowę tego budynku wyłącznie na własny koszt Józefowi Knappe i Józefowi Knittig na większą chwałe Boga IS.D. E. F. U. I. L. B. G. K. I. W."


Kościół jest czynnie remontowany, wyremontowane zostały dwudziestoczterogłosowe organy, jedne z nielicznych mające możliwość grania na głosie obojowym, olbrzymia ambona i inne elementy.

Obok kościoła znajdują się "już" ruiny najładniejszego z pałaców w Kotlinie Kłodzkiej. Była rezydencja letnia hrabiostwa von Althanów.


Wieża koćioła jest kwadratowa z jednoprześwitowym hełmem cebulastym, nad korpusem - dach dwu spadowy. Oświetlenie dochodzi z dwóch rzędów okien, przy czym górne są półkoliste, a dolne owalne. Prezbiterium kończy się wielobocznie. Dość obfite i wartościowe jest wyposażenie wnętrza, zdobnego w bogate polichromie geometryczne.

We wnęce od północy stoi późnogotycka z XV/XVI w. rzeźba z kręgu Pięknych Madonn, obok - barokowy Święty Jan Nepomucen. Rodzina Ludzka przy tabernakulum na ołtarzu głównym oraz rzeźby św. Grzegorza (z lewej) i Melchizedecha, jak też piękna ambona z przycupniętymi jakby przy parapecie kosza ewangelistami, nadto figury dekorujące baldachim, to dzieło Michała Klara z około 1730 r.

Inne rzeźby noszą cechy ludowości. Freski i obraz św. Jerzego namalował F. Bartsch, zaś św. Katarzyny - to niezła kopia pracy P. Brandla z Pragi. Reszta elementów także barokowo-rokokowa.

Z końca XVIII w. pochodzą snycerskie stacje Drogi Krzyżowej, wykonane w Tyrolu. Na placyku przed kościołem wznosi się kamienna, trójsłupowa kompozycja figuralna z 1770 r. Przedstawia ona MB z Dzieciątkiem, flankowaną przez św. Jana i św. Pawła (jedna z figur została skradziona).

Nieco dalej, przy bocznej drodze, zachował się ładny drewniany dom nr 138 z balkonikiem (dawny szpital).
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1920)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie
Kościół pw św. Jerzego w Wilkanowie

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter