Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zamek w Gorzanowie

Autor wpisu: chris.19
Data publikacji: 10.10.2012
Okres historyczny: Odrodzenie XVI w.

Zamek w Gorzanowie - zespół zamkowy z XVI wieku we wsi Gorzanów w województwie dolnośląskim. Zamek pierwotny, średniowieczny, położony był na północ od budowli obecnej, zniszczony w czasie wojen husyckich uległ ostatecznej rozbiórce w 1805 roku.

Nowy pałac na obecnym miejscu zaczęto wznosić około 1573 roku, a rozbudowano go do obecnych rozmiarów w latach 1653-1657 pod kierunkiem Wawrzyńca Nicelo, a później Andrei Carove. Ponowna przebudowa nastąpiła w 1735 roku według daty na wieży zamkowej, po 1900 roku zaś nastąpiło odnowienie całości, szczególnie dekoracji fasad zewnętrznych.

Ten monumentalny kompleks o charakterze rezydencjonalno-obronnym, utrzymany w stylu renesansu południowo-niemieckiego, stanowi jeden z najcenniejszych obiektów tego typu w całej Polsce południowo-zachodniej.

Do roku 2010/2011 na trawiastej płycie pod zamkiem , swoje mecze rozgrywał zespół  LKS " Zamek " Gorzanów , który od sezonu 2012/2013 poraz 2 z rzędu awansował do A klasy.

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1293)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter