Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kościół parafialny w Gorzanowie pw. św. Marii Magdaleny

Autor wpisu: Michalina Bielska
Data publikacji: 17.10.2012

 Wśród zabytkowych budowli Gorzanowa trzeba wymienić kościół pw. św. Marii Magdaleny z XVI w., pierwotnie gotycki, w XVII i XVIII w. przebudowany gruntownie na wczesnobarokowy.  

We wnętrzu olśniewający wystrój architektoniczno-rzeźbiarski w stylu baroku i rokoko (ołtarz główny dłuta M.I. Klahra). Obok świątyni barokowa kaplica cmentarna, całość otoczona murem obronnym - w nim dwie bramy z attykami i trzy kaplice z okresu ostatniej przebudowy.

Pierwsze wzmianki o grodzie warownym i kościele pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Do 1546 roku współwłaścicielami Gorzanowa były rodziny Raczynów i Muszynów.

Dużą wartością we wsi odznacza się właśnie kościół parafailny św. Marii Magdaleny, wspomniany w 1341 roku. Za sprawą rodziny ówczesnego właściciela wsi, hrabiego Jana Fryderyka Herbersteina, na miejscu spalonego kościoła wzniesiono nowy, w stylu renesansowym, zaprojektowany przez Lorenza Nicelliego i Andrei Carovego. Ze starego kościoła zachowano gotyckie prezbiterium. 

Ta gotycka budowla, przebudowana w 1658 roku w duchu baroku, powstała na miejscu dawnej, zniszczonej w XV wieku wieży strażniczej. Biskup von Hornau konsekrował nową świątynię, która była jeszcze przebudowywana w XVIII wieku w stylu barokowym. Otacza ją mur z wyróżniającą się bramką.

W 1678 roku podwyższono wieżę kościelną, kwadratową, nieco przysadzistą, z oknami w górnej kondygnacji. Nakrywa ją hełm z latarnią.

Pojedyncza nawa posiada trójboczne zamknięte prezbiterium i symetryczne przebudówki imitujące od wewnątrz transept. Kościół jest  jednonawowy. Wnętrze, oświetlane oknami w głęboko wciętytch otworach, przykryte zostało płytkim sklepieniem zwierciadlanym, zaś prezbiterium krzyżowym, w którym żebra otrzymały mięsiste, dekoracyjne, barokowe stiuki. Oba częściowo polichromowane, nad nawą. Dodatkowo wykonano florystyczną plecionkę.

Wyposażenie nie jest zbyt obfite ale wartościowe. Nieduży, z luźno stojącymi kolumnami ołtar główny to ładne rokokowe dzieło Ignacego Klahra, datowany na 1770 rok. W centrum mieści się obraz Matki Bożej, osiemnastowieczna wierna kopia dzieła Łukasza Cranacha. 

 

Skromna ambona pochodzi z tegoż czasu. Ołtarze boczne posiadają bujną, niespokojną dekorację nastaw końca XVIII wieku. Symetrycznie do ambony ustawiony jest ołtarz Matki Boskiej szkaplerznej, zaś w nawie św. Józefa i św. Ignacego Loyoli. Mieszczą one obrazy patronów i tonda w górze. Rzeźby i obrazy pochodzą z końca XVII-XIX wieku. Warte nadto jest uwagi gotyckie sakramentarium w prezbiterium i marmurowa chrzcielnica z 1900 roku oraz loża kolatorska nad zakrystią, na której umieszczono sporo rzeźb, w tym unikatowe przedstawienie leżącego na marach św. Jana Nepomucena (XVIII wiek).

Figura pochodzi prawdopodobnie z roku 1741, a wykonał ją Johann Goerg poser- te informacje można wyczytać na zachowanej kartce przyklejonej na spodzi figury. Druga kartka mówi o renowacji w roku 1874. 

Inne zabytkowe obiekty należące do zespołu kościoła to pochodzące z XVIII wieku kaplica pw. Pana Jezusa, kaplica cmentarna "Memento mori", kaplica pw. św. Barbary.  

 

 

Źródło: - Ilustrowany przewodnik z mapami "Nad Dziką Orlicą, Bystrzyca Kłodzka i okolice - "Madonny Ziemi Kłodzkiej" K.K. Czapliński

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1670)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kościół parafialny w Gorzanowie pw. św. Marii Magdaleny
Kościół parafialny w Gorzanowie pw. św. Marii Magdaleny
Kościół parafialny w Gorzanowie pw. św. Marii Magdaleny
Kościół parafialny w Gorzanowie pw. św. Marii Magdaleny

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter