Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Zakład Salezjański im. Księdza Bosko w Oświęcimiu

Autor wpisu: Zakład Salezjański im. Księdza Bosko w Oświęcimiu
Data publikacji: 22.10.2012
Okres historyczny: 1800-1914

Zakład Salezjański im. księdza Bosko w Oświęcimiu, to kolebka Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce. To tutaj na zaproszenie ks. proboszcza Andrzeja Knycza 15 sierpnia 1898 r. przybyli pierwsi salezjanie, przejmując ruiny podominikańskiego klasztoru.

Do dziś symbolem łączności z historią tego miejsca jest św. Jacek przedstawiany z Eucharystią i figurą Matki Bożej, który patronował w tym miejscu najpierw dominikanom, a obecnie czuwa nad dziełem księdza Bosko z niewielkiej kaplicy (dawny kapitularz) mieszczącej się na dziedzińcu pomiędzy szkołą a sanktuarium - będącej najstarszym budynkiem w mieście. 

Salezjanie przybywszy z Włoch, w krótkim czasie wybudowali szkołę z internatem i podnieśli z ruin dawny kościół pw. św. Krzyża, obecnie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Architektura kościoła z odnowionym w ubiegłym roku dachem oraz gmach szkoły górują nad miastem, stając się wizytówką Oświęcimia.

W okresie II wojny światowej działalność wychowawcza salezjanów w Oświęcimiu została poważnie ograniczona, gdyż budynki szkoły i internatu przejęło wojsko niemieckie, pozostawiając salezjanom zaledwie kilka pomieszczeń i kościół, w którym sprawowali nie tylko posługę duszpasterską, ale byli także zaangażowani w niesienie pomocy więźniom obozu KL Auschwitz-Birkenau. Na skutek bombardowań Zakład uległ znacznemu zniszczeniu, jednak wkrótce po wyzwoleniu rozpoczęto odbudowę i już w marcu 1945 r. otwarto na nowo szkołę zawodową z internatem, która przetrwała jako jedyna salezjańska szkoła zawodowa w bloku państw komunistycznych.

Od swoich początków szkoła w Oświęcimiu kształciła kompetentnych i poszukiwanych na rynku pracy fachowców (m. in.: ślusarzy mechaników, tokarzy, stolarzy) o czym świadczy m.in. otrzymany w 1995 r. Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji. Szczególną dumą napawa fakt beatyfikacji dwóch wychowanków salezjańskiej szkoły w Oświęcimiu – bł. ks. Józefa Kowalskiego i bł. Edwarda Klinika.

Ostatnie lata działalności szkoły, to poszerzenie oferty edukacyjnej dla młodzieży, która obok kształcenia się w szkole zawodowej i technikum (stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających) ma możliwość uczęszczania do gimnazjum i liceum (humanistyczne, matematyczno-informatyczne, biologiczno-chemiczne). W bieżącym roku do szkoły uczęszcza 900 uczniów, których kształci 78 nauczycieli i instruktorów zawodu. Przy szkole znajduje się również internat dla chłopców, w którym obecnie mieszka 70 uczniów. Ofertę edukacyjną uzupełniają zajęcia pozalekcyjne, wśród których są m.in.: SALOS, orkiestra dęta, chór, grupa teatralna, koło strzeleckie, matematyczne, polonistyczne, dziennikarskie, informatyczne, misyjne, stolarskie, PCK, turystyczne, plastyczne, historyczne i biologiczne.

Równolegle do pracy z młodzieżą w szkole rozwija się praca duszpasterska w erygowanej w 1952 r. parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, która będąc równocześnie sanktuarium maryjnym gromadzi wiernych przed obrazem Wspomożycielki, który jest wierną kopią turyńskiej madonny księdza Bosko. W liczącej ponad 6 tysięcy wiernych parafii, gromadzą się ministranci, lektorzy, oaza rodzin, członkowie koła misyjnego i charytatywnego, róże różańcowe, chór Byłych Wychowanków Salezjańskich „Auxilium” oraz młodzież uczęszczająca do oratorium.

Źródło: http://www.salezjanie.edu.pl/ http://www.donbosco.salezjanie.pl/archiwum-2007-04-908 http://dziedzictwo.ekai.pl/@@oswiecim_salezjanie http://www.salezjanieoswiecim.pl/

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1390)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane lokalizacje

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter