Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM

Data publikacji: 09.11.2012

Festiwal muzyczny wzbogacony o szereg wydarzeń kulturalnych z udziałem największych polskich i światowych gwiazd oraz autorytetów w dziedzinie muzyki, sztuki i teatru.

Wydarzenie silnie związane z miastem Oświęcim, z którego na bazie tragicznych doświadczeń, wyrasta współcześnie nowe przesłanie nadziei i pokoju na świecie.


Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, na co dzień dziennikarza muzycznego radia RMF FM. Głównym celem festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem. Pokojowe przesłanie ma tym większą moc, że wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.


Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 17-19 czerwca 2010 roku. Gwiazdą finałowego koncertu na stadionie MOSiR był eks-wokalista legendarnej formacji Genesis Ray Wilson, który wystąpił wraz z orkiestrą Berlin Symphony Ensemble. Poza nim na scenie pojawili się: Varius Manx, Voo Voo i UkraInni, Trebunie Tutki i Twinkle Brothers (Jamajka) oraz Nomada (Węgry). Dzień wcześniej na Rynku Starego Miasta zagrali: Kasia Kowalska, izraelski zespół Hatikva 6 oraz Mosa Sisic & The Gipsy Express z Austrii. W ramach Life Festivalu 2010 odbył się również koncert Orkiestry, Chór Żeńskiego i Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, z udziałem solistki Opery Wiedeńskiej, Marjany Lipovšek. Dodatkowo goście festiwalu mogli wziąć udział w pokazach filmów w kinie plenerowym: „Przyjeżdża orkiestra” i „Obiecaj mi!”, a także obejrzeć wystawy: „Izrael wczoraj i dziś” i „Izraelska ilustracja dziecięca”.


W wydarzeniach drugiej edycji (11-18 czerwca 2011) uczestniczyło ponad 18 tysięcy ludzi. W ich pamięci pozostał głównie finałowy koncert na stadionie MOSiR z udziałem Jamesa Blunta, Matisyahu oraz zespołów T.Love i RotFront. Na oświęcimskim Rynku wystąpili tym razem: Blue Cafe, Kana, [dunkelbunt] i Krzywa Alternatywa, zaś w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej z solistami Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexandrem Zbigniewem Pinderakiem oraz genialnym skrzypkiem Daliborem Karvayem. W tym samym miejscu Krystyna Janda zaprezentowała monodram Agnieszki Osieckiej „Biała bluzka”. Powstał też specjalny mural festiwalowy, autorstwa Edwarda Dwurnika.


Największą gwiazdą trzeciej edycji festiwalu (10-13 maja 2012) był Peter Gabriel. Legendarny brytyjski wokalista, z towarzyszeniem New Blood Orchestra, wykonał symfoniczne wersje największych przebojów z całej solowej kariery. Oprócz niego na koncercie finałowym wystąpili: Kroke & Anna Maria Jopek, Antwerp Gipsy-Ska Orkestra oraz Teddy Jr. Koncert „Muzyka świata” na Rynku Starego Miasta uświetnili swymi występami: Dżem, Maroon Town, Sara Lugo oraz Shachar Gilad. Odbył się również seans teatralny „Shirley Valentine” z udziałem Krystyny Jandy, a także koncert symfoniczny „Give Peace a Chance” pod batutą Krzesimira Dębskiego. Okolicznościowy mural zaprojektował i osobiście odsłonił Andrzej Pągowski.
Kolejna edycja Life Festival Oświęcim zaplanowana jest na czerwiec 2013 roku.


Oficjalna strona internetowa: www.lifefestival.pl

Dane kontaktowe organizatora:

Fundacja Peace Festival
Ul. Borowiec 47 d
32-600 Oświęcim – Zaborze
biuro@peacefestival.pl
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1044)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter