Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Chleb prądnicki

Autor wpisu: Produkty regionalne
Data publikacji: 09.11.2012

Chleb ważący 14 kilogramów? Niemożliwe? A jednak! Taki chleb był podawany podczas ważnych uroczystości, a stołowali się nim nawet królowie polscy. Kto odmówiłby spróbowania chleba prądnickiego?

Chleb ten był wypiekany we wsiach nad rzeką Prądnik już od XIV wieku. Obecnie wieś Prądnik jest jedną z dzielnic Krakowa. Najstarsze informacje o chlebie prądnickim pochodzą z 1421 roku. Wtedy to, Albert biskup krakowski nadał swojemu kucharzowi Świętosławowi Skowronkowi dwa źrebia (miara powierzchni gruntu) leżące na terenie Prądnika. Mieszkańcy ty źrebiów zostali zobowiązani do pieczenia chleba na stół biskupi. Legenda głosi, że pierwszy upieczony po żniwach bochenek chleba wójt krakowski zanosił królowi na Wawel, natomiast burmistrz krakowski co roku, na św. Jana, zawoził go królowi Stanisławowi Augustowi do Warszawy.

W roku 1496 król Jan Olbracht nadał piekarzom z Prądnika przywilej, na mocy którego wolno było, dla zachowania dawnego zwyczaju, sprzedawać chleb w Krakowie na wtorkowym targu. Piekarze będący członkami cechu i pracujący w obrębie murów miejskich mogli bez ograniczeń sprzedawać pieczywo białe i rżane (żytnie). Piekarzom spoza murów miasta nie wolno było wypiekać białego chleba. Dlatego taka sprzedaż była ściśle limitowana. Nieograniczony przywóz chleba prądnickiego do Krakowa był możliwy dopiero od 1785 roku. W wieku XVIII i XIX cenę chleba ustalano według tzw. taxy.

Chleb prądnicki wypiekany był najprawdopodobniej jeszcze do przełomu lat 20 i 30 XX wieku. Po tym czasie zaprzestano jego produkcji. W 2004 roku odtworzono chleb wg tradycyjnej receptury opierając się na wzmiankach nt. chleba w literaturze, informacji z Muzeum Chleba w Radzionkowie oraz rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Prądnika.

Wyjątkowe cechy

Chleb prądnicki charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami smakowymi. O dobrze wypieczonych bochenkach można powiedzieć, że im chleb czerstwiejszy, tym lepszy, bo utrzymuje świeżość przez kilka tygodni. Dzieje się tak dzięki użytym w recepturze ziemniakom lub płatkom ziemniaczanym. Cechą najsilniej odróżniającą wypiek jest jego rozmiar. Chleb, który wypieka się na co dzień ma formę bochnów ważących ok. 4,5 kg. Na ważne okazje piecze się bochny mierzące 1 metr długości, 45-50 cm szerokości i ważące ok. 14 kg. Niezależnie od wielkości wypieku skórka chleba ma grubość 4–6 mm, jest w kolorze brązowym do ciemnobrązowego.
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,2 (głosów: 1173)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter