Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu

Autor wpisu: Twórcy Ludowi
Data publikacji: 13.11.2012

Do lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku byli wiejskimi muzykantami, grającymi zarobkowo na wiejskich i miejskich weselach, tańcach, większych i mniejszych uroczystościach rodzinnych, Stanisław Ptasiński na harmonii, Piotr Parzyszek na skrzypcach i Roman Stępiński na bębenku obręczowym. W czasach młodości, choć mieszkali po sąsiedzku w gminie Latowicz, nie grywali razem.


Lider kapeli Stanisław Ptasiński, urodził się w Wielgolesie w 1936 roku, w rodzinie o tradycjach muzycznych, dziadek i ojciec byli skrzypkami. Opanował grę na kilku instrumentach: harmonii polskiej pedałowej i ręcznej, akordeonie, klarnecie, trąbce i saksofonie. Do 1996 grał w parafialnej, wielgoleskiej orkiestrze dętej, zależnie od aktualnych potrzeb, na którymś z instrumentów dętych, także w czasie służby wojskowej został zaangażowany do orkiestry.

Stanisław Ptasiński już w dzieciństwie upodobał sobie harmonię. Próbował gry jako pięcio-letnie dziecko. W następnym roku rodzice kupili mu dwunasto basową harmonię półtonową i posłali na pierwszą lekcję, na której nauczył się grać gamę. Następnych lekcji już nie było, uczył się sam. Później poznał nuty, ale praktycznie z tej wiedzy nie korzystał. Mając dobrą pamięć muzyczną i stałą praktykę, potrafi rozegrać na harmonii wszystko, co zechce, ze słuchu. Muzykę ludową, na konkursach, festiwalach i przeglądach wszystkich szczebli organizacyjnych wykonuje od 1988 roku. Najpierw wystąpił sam, potem zorganizował zespół. Od 1989 roku grał ze skrzypkiem Zygmuntem Parzyszkiem z Dębego Małego, bębnili z nimi najpierw syn Janusz potem wnuk Rafał. Gdy Rafał podrósł, odszedł z kapeli, po nauce w szkole muzycznej zaczął grać na instrumentach klawiszowych. Do kapeli dołączył Roman Stępiński. W 1994 roku Zygmunta Parzyszka zastąpił Piotr Parzyszek, mieszkający po sąsiedzku w Wielgolesie.


Piotr Parzyszek urodził się w Dębem Małym w 1932 roku. Pochodzi także z rolniczej, muzykanckiej rodziny. Trzej bracia Parzyszkowie grali na weselach w składzie: Piotr na skrzypcach, Stanisław na harmonii, Marian na bębnie. Grali wyłącznie ze słuchu, nauki pobierali u stryjecznego brata Henryka Parzyszka z Choin, gm. Parysów. Piotr grał zarobkowo krótko, po ożenku, szybko porzucił granie, przeprowadził się do Wielgolasu i podjął pracę na stanowisku zaopatrzeniowiec w DPS w Dębem Małym. Po wielu latach, w 1995 roku, na prośbę pana Stanisława powrócił do skrzypiec.


Roman Stępiński urodzony w 1937 roku w Budach Wielgoleskich, zaczął grać na bębenku obręczowym gdy miał 11 lat. Do kapeli zaprosili go muzykanci z Bud Wielgoleskich: harmonista Stanisław Wojda i skrzypek Władysław Jastrzębski. Pierwszy bębenek zrobił sam. Także niezbyt długo grał. Po ślubie zajął się rymarstwem i uprawą roli. Do kapeli Stanisława Ptasińskiego dołączył w 1997 roku.


Stanisław Ptasiński z kapelą, w pierwszym i drugim składzie, oprócz zaproszeń na lokalne uroczystości, corocznie brał udział w kilku regionalnych konkursach: „Turnieju Muzykantów Ludowych” w Garwolinie, eliminacjach do OFKiŚL w Kazimierzu, „Powiślakach” w Maciejowicach, czasem w „Biesiadzie weselnej” w Węgrowie, często w „Międzynarodowym kon-kursie harmonistów” w Łaskarzewie. Z kapelą zagrali w Kazimierzu cztery razy: w 1990, 1995, 1999 i 2003 roku, zdobywali drugie lub trzecie nagrody. Oprócz tego dwa razy występował na festiwalu w Kazimierzu z wnukiem Rafałem w Konkursie Duży – Mały, zdobywając drugie nagrody.


Kapela z Wielgolasu gra do tańca tak, że nie sposób siedzieć obojętnie, toteż jest często zapraszana na uroczystości, którym tańce towarzyszą, w swojej okolicy, w Mińsku Mazowieckim czy Siedlcach.


Wanda Księżopolska
 

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1470)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu
Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter