Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS"

Autor wpisu: KMT Lamus
Data publikacji: 21.11.2012

Pismo kulturalno-artystyczne „Lamus” od 2008 roku ukazuje się w nowym kształcie merytorycznym i edytorskim jako półrocznik zajmujący się szeroko rozumianą kulturą: teorią i socjologią kultury, jej recepcją społeczną, filozofią, etyką, twórczością i prezentacją sztuki itp. Autorem koncepcji pisma i członkiem redakcji jest dyrektor Klubu Myśli Twórczej „Lamus” Zbigniew Sejwa – artysta i animator kultury. Redaktorem naczelnym jest dr Gabriela Balcerzakowa – wykładowca akademicki. Za projekt i opracowanie graficzne odpowiedzialna jest Monika Szalczyńska – artystka, grafik. Od początku ukazywania się pisma na stałe współpracują z nim wybitni humaniści i artyści z całej Polski. Jest to jedyne pismo wydawane w województwie lubuskim, a kolportowane w całym kraju zajmujące się teorią i prezentacją sztuki i szeroko pojętą kulturą w aspekcie popularnonaukowym.

Do 2008 roku „Lamus” był rocznikiem lokalnym, poświęconym kulturze wyłącznie gorzowskiej, rzadko pojawiały się w nim artykuły o charakterze ogólnym. Po zmianie wydawcy pismo radykalnie zmodyfikowało swój charakter. Stało się uniwersalne, nastawione na pogłębioną refleksję, bardzo profesjonalne ze względu zarówno na treść, jak i formę. Każdy kolejny numer pisma ma osobny podtytuł i analizuje zawarte w tym podtytule zagadnienia, na przykład dialog idei, pamięć, pośpiech.

W centrum zainteresowań redakcji są wszystkie dziedziny sztuki: od tradycyjnego malarstwa, przez muzykę, teatr, słowo pisane, nowe media, aż po performance i awangardę. Żaden inny periodyk wydawany na terenie województwa lubuskiego nie ma takiego zasięgu. Pismo jest cenione i chwalone w gronie specjalistów zajmujących się teorią sztuki i kultury.

Do stałych współpracowników pisma zaliczają się osoby z całej Polski (ale również z Gorzowa i Zielonej Góry): prof. Bogdan Banasiak (Łódź), dr Maciej Dudziak (Gorzów Wielkopolski), prof. Beata Frydryczak (Zielona Góra), dr Izabela Kowalczyk (Poznań), prof. Marianna Lis (Warszawa), Jakub Dąbrowski (Poznań), Maciej Mazurek (Warszawa), Ryszard Górecki (Berlin), prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska (Gorzów Wielkopolski), dr Jarosław Lubiak (Łódź).

W piśmie publikuje wielu innych teoretyków i naukowców z różnych ośrodków akademickich i artystycznych w całym kraju, są wśród nich: prof. Marek Abramowicz (Göteborgs Universitet), prof. Elżbieta Pakszysz (Poznań), dr Jerzy Rossa (Gorzów Wielkopolski), dr hab. Anna Kalewska (Warszawa), dr Anna Nawolska (Wrocław), dr Helena Krasowska (PAN Warszawa), dr Agnieszka Morstin-Popławska (Kraków), dr hab. Katarzyna Citko (Białystok), Jan Michalski (Kraków), dr Katarzyna Chrudzimska-Uhera (Warszawa), dr Zygmunt Galecki (Lublin), ks. dr Romuald Weksler-Waszkinel (Lublin0, prof. Dorota Folga-Januszewska (Warszawa), dr hab. Juliusz Tyszka (Poznań), ks. dr Dariusz Jastrząb (Szczecin), dr Katarzyna Taborska (Gorzów Wielkopolski).

Pismo jest ilustrowane pracami wybitnych artystów sztuk wizualnych na przykład Andrzeja Dudka-Durera, Krzysztofa Cichosza, Wojciecha Prażmowskiego, Zygmunta Januszewskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego.

Czasopismo dociera do czytelników na terenie całej Polski zainteresowanych i poszukujących wiedzy na temat kultury i sztuki. Ponieważ pismo ma charakter popularnonaukowy i zajmuje się wieloma aspektami wiedzy humanistycznej, jest adresowane do bardzo szerokiego kręgu odbiorców – od licealistów i studentów, przez krytyków sztuki i artystów po naukowców zajmujących się humanistyką.


http://www.klublamus.pl/pl/archive/-wydawnictwo_lamus.html

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1261)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!
Może zainteresują Cię jeszcze:

Galeria

PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”
PISMO KULTURALNO-ARTYSTYCZNE „LAMUS”

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter