Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Radio Sfera to nie jest miejsce, to styl życia

Autor wpisu: monikab
Data publikacji: 30.11.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Biegnie z dyktafonem w ręku na festiwal w „Od Nowie”, rozmawia z profesorem z Centrum Astronomii, interweniuje, bo w dziekanacie znów coś jest nie tak. Reporter Radia Sfera. Rozgłośni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które działa na studentów ciekawych tego, co się wokół nich dzieje, jak magnes. 

 

Powstało w 1996 roku z połączenia dwóch konkurujących ze sobą stacji uniwersyteckich –Radia Centrum i Radia Bielany. Teraz rywalizuje o studentów z innymi miejscami skupiającymi aktywnych i kreatywnych, a czasami też nieco szalonych ludzi.

A jak to się ma do kultury? Zwykło się twierdzić, że kulturą są wszelkie działania przedstawiające i popularyzujące artyzm – wystawy, koncerty, eventy. A czy radio też może należeć do kultury? Toruńska rozgłośnia, nazywana przez pracujących tam dziennikarzy po prostu Sferą, jest miejscem nie tylko jej przekazywania, ale i tworzenia. Radiowa ekipa organizuje koncerty, aktywizuje studentów, pokazuje to, co w kulturze niszowego. W końcu kto może lepiej wiedzieć, czego oczekują młodzi ludzie, jak nie ci, którzy wśród nich i dla nich pracują.

A pracują za darmo i mówią, że od momentu kiedy podjęli decyzję, że zwiążą się z Sferą, nic nie było już takie samo. Mam wolne popołudnie – idę do Sfery, fajna impreza na mieście – zbieraj sferową ekipę, mecz w błocie – startujemy.

Zwykle zaczyna się od „reporterki”. Pewnie pierwszy materiał przez nieuwagę i złośliwość dyktafonu nawet się nie nagra. Pewnie pierwszy rozmówca będzie przez 10 minut nudził o jakiejś konferencji naukowej. Pewnie po pierwszym dniu padnie pytanie: „Co ja tu robię?” Ale pewnie też wystraszony student przyjdzie raz jeszcze i powie: „Fajnie tu u was, może będę przychodził w poniedziałki?”

 

Monika Bukowska

Konkurs "Mapa Kultury w Ulicznych Koneksjach"

Źródło: opracowanie własne

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1039)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter