Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dawno temu… w parku. Radio Park

Autor wpisu: paulina.irla
Data publikacji: 06.12.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.

Kędzierzyńsko-kozielskie Radio Park powstało prawie 20 lat temu, w lutym 1993 roku. Początki tej stacji doskonale pamięta Piotr Moc – współzałożyciel rozgłośni, dziennikarz radiowy, obecnie redaktor naczelny Radia Opole.

Pierwsze wejście…
Jest 10:47. Reporter nie wytrzymuje nerwowo i w eter wypuszczone zostają pierwsze takty piosenki „Radio Ga Ga” zespołu Queen. Tak swoją historię rozpoczyna pierwsza rozgłośnia radiowa w Kędzierzynie-Koźlu.

Lata 90 XX w., które przyniosły upadek poprzedniego ustroju i początek wolności, rozpoczęły masową falę otwierania rozgłośni radiowych w naszym kraju. Ludzie, którzy mieli jakiś pomysł i chęci, których męczył już monopol państwa na media, zaczęli tworzyć swoje własne audycje. Nagle jak grzyby po deszczu w całej Polsce powstawały stacje radiowe. Nie wiadomo skąd czerpano wzorce, bo w kraju działały wtedy tylko dwa kanały telewizyjne i cztery radiowe, a nadawane przez nie programy, w większości prezentowały oficjalne komunikaty i przemówienia. Studentów dziennikarstwa też nie było zbyt wielu. Był to kierunek raczej elitarny, niedostępny dla każdego. A jednak młodzi ludzie próbowali swoich sił w tym zawodzie i to im się udawało, czego doskonałym przykładem jest Radio Park.

Od pomysłu do realizacji…
Pomysł na założenie rozgłośni radiowej w tak niewielkim mieście, jakim jest Kędzierzyn-Koźle wziął się z chęci przeżycia przygody przez młodych ludzi. Swoje doświadczenie dziennikarskie posiadali jedynie dzięki pracy w radiu studenckim. Mimo ograniczonych możliwości, udało im się zorganizować sprzęt i znaleźć odpowiednie miejsce. Pierwsza siedziba Radia Park mieściła się za bunkrem, w kozielskim parku, któremu rozgłośnia zawdzięcza swoją nazwę. W tamtych latach, aby zaistnieć na rynku mediów, trzeba było po prostu uruchomić stację, a co za tym idzie, być piratem. Szybko jednak zaczęły pojawiać się pierwsze problemy, a głównym z nich była konieczność posiadania koncesji. Władze, które zauważyły rosnącą popularność lokalnych stacji radiowych, zaczęły dla przykładu wyłapywać nielegalnie działających radiowców i stawiać ich przed oblicza kolegiów. Aby zalegalizować działalność, trzeba było uruchomić radio do 1 marca 1993 roku. Kędzierzyńscy dziennikarze mieli na to jedynie dwa tygodnie. Jak wspomina Piotr Moc było to szalone czternaście dni, „od pomysłu, do kontaktów z osobami, które sfinansowały ten projekt oraz kupowanie rzeczy aż po podłączanie tego wszystkiego”. Radio powstało w dziesięć dni. Dokładnie 27 lutego 1993 roku ruszyła pierwsza audycja.

„Parkowcy, czyli ludzie radia…”
Założycielami Radia Park byli bracia Piotr i Marek Mocowie oraz ich znajomi. Po pewnym czasie jako ochotnicy zgłaszali się inni młodzi ludzie, którzy rekompensowali brak wprawy swoim ogromnym zapałem. Przychodził każdy, kto chciał, kto miał czas i jakiś pomysł. Przykładem osoby, która rozpoczęła swoja karierę w Parku jest Artur Szczęsny. Swoje obeznanie z mikrofonem zawdzięczał śpiewaniu w zespole muzycznym. Jego praca dziennikarska nadal trwa. Obecnie prowadzi swoją audycję muzyczną w Radiu Park. Praca w radiu bywała ciężka, momentami nieprzyjemna. Z biegiem lat pracownicy się zmieniali. Niektórzy odchodzili, a na ich miejsce przychodzili nowi. Rozgłośnia często była jedynie przystankiem na drodze do dalszej kariery. Dla Piotra Moca najtrudniejszym wydarzeniem było wyrzucenie go z radia po 2,5 latach ciężkiej pracy. Trudne chwile pomógł znieść jednak fakt, że wraz z nim odeszło kilkanaście innych osób, które nie wyobrażały sobie dalszych działań bez niego. Tak się zwykle dzieje w dobrych i zgranych zespołach. Po zakończeniu pracy w Kędzierzynie-Koźlu, założyciel Radia Park został dziennikarzem w RMF-ie, a obecnie jest redaktorem naczelnym Radia Opole. Jego brat Marek Moc pracuje natomiast w radiu w Rybniku.

Sprzętu, jaki posiadali „Parkowcy” nie można było uznać za profesjonalny. Młodzi ludzie musieli organizować wszystko sami. Udało im się zdobyć nadajniki, kable, stół mikserski, kompakty, mikrofony. Pomieszczenie nieco wytłumiono wytłaczankami na kurze jaja. Od żołnierzy kupili maszt antenowy, do którego podłączono nadajnik. Drugi natomiast znajdował się na starym młynie na górze św. Anny. Po jakimś czasie okazało również, że antena nadawcza została źle zamontowana i nadawała w kosmos. Radia Park nie było słychać np. na ulicy Kochanowskiego w Koźlu, ale było słychać w Częstochowie. Błędy były popełniane przez brak doświadczenia. Radio przede wszystkim tworzą ludzie. Momentami nie wszystko szło tak, jak powinno. Jednak nawet najwybitniejsi prowadzący mają na swoim koncie większe lub mniejsze gafy. „Parkowcom” zdarzało się więc spóźniać do studnia i dukać na antenie. Popularną wpadką było również czytanie prognozy pogody z poprzedniego dnia. Dziennikarze starali się jednak to dość amatorskie podejście prowadzenia rozgłośni łagodzić przez granie dobrej muzyki i prowadzenie ciekawych audycji. Główną zasadą było niemówienie o kłopotach technicznych i nieprzyznawanie się do słabości.

Życie codzienne (i conocne) Radia Park…
Radio się rozwijało, zyskiwało coraz większą rzeszę stałych odbiorców. Ludziom podobała się grana na antenie muzyka, więc byli w stanie wybaczyć prowadzącym niektóre niedociągnięcia. Wzrastała ich popularność wśród mieszkańców Kędzierzyna, ale nie tylko. Dzięki dużemu zasięgowi, można było ich słuchać w całym regionie. W zakładach pracy, u fryzjerów, taksówkarzy i w barach. Gdzie się nie weszło, można było usłyszeć Radio Park. W radiowcach wzrosło więc poczucie odpowiedzialności. Tematem audycji prezentowanych na antenie było wszystko, co wydarzyło się w mieście i okolicy. Ludzi najbardziej interesowały lokalne wydarzenia, więc o tym opowiadali „Parkowcy”. Dostawali liczne telefony do redakcji. Reporterzy jeździli taksówkami na miejsce zdarzenia, nagrywali, montowali i tak powstawał materiał. Podawano również ważniejsze informacje z kraju i ze świata. Nie obyło się jednak bez zabawnych sytuacji, czego potwierdzeniem są słowa Piotra Moca, „Zastanawiam się do dziś, po co podawaliśmy w 1993 roku wyniki ligi NBA. Kompletnie tego nie rozumiem. Przyszedł młody człowiek, chciał robić audycję o koszykówce, zyskał grono słuchaczy, mimo tego, że mówił o drużynach, o których nie mieliśmy pojęcia, bo nie było telewizji satelitarnej”. Radio Park było więc pełne skrajności. Z jednej strony lokalne problemy, a z drugiej wyniki amerykańskich drużyn.

Przez 20 lat działalności, Radio Park odwiedzało wielu znanych gości. Byli wśród nich politycy, którzy odwiedzali małe rozgłośnie, zespoły wokalne, sportowcy. W 1993 roku radio odwiedziła nawet ówczesna miss Polonia – Ewa Wachowicz. Do kędzierzyńskiej rozgłośni przyjechał również redaktor Piotr Kaczkowski, legenda Trzeciego Programu Polskiego Radia, który do dzisiaj jest guru radiowym dla wielu dziennikarzy.

W 1997 roku Radio Park odegrało szczególnie ważną rolę w organizowaniu pomocy dla mieszkańców miasta w czasie powodzi tysiąclecia.

Pomimo wielu trudności Radio Park dalej działa na rynku mediów. Kiedy inne stacje radiowe powstałe w tym samym okresie upadały lub były wykupywane przez większe stacje, kędzierzyńskie radio wychodziło obronną ręką z kryzysów, szukało nowych sponsorów i rozszerzało swoją działalność. Największym sukcesem jest jednak ogromna popularność wśród słuchaczy. Zdaniem Piotra Moca jest to „fenomen na skalę tego miasta” i cieszy się, że przetrwało ciężkie chwile, dzięki nowym pomysłom i wiernym słuchaczom. Obecny zasięg radia obejmuje województwo opolskie i część województwa śląskiego. Radio Park wciąż się rozwija i przyciąga wielu odbiorców w rożnym wieku.

Prezenterzy czuwają nad tym, aby przygotowany program był jak najbardziej atrakcyjny. Dostosowują muzykę i tematykę programów do potrzeb użytkowników. Zdecydowanie osiągają zamierzony efekt, o czym świadczą wyniki słuchalności. Są otwarci na młodych ludzi, czego dowodem jest możliwość poznawania warsztatu pracy dziennikarzy radiowych choćby przez uczniów klas medialnych z kozielskiego liceum. Wielu z nich później znajduje pracę w Radiu Park. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Radio Park nie ma sobie równych, w województwie natomiast plasuje się na dobrej pozycji, zaraz za największymi rozgłośniami radiowymi.

Paulina Irla
KONKURS

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1283)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter