Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

MAPA KULTURY: WYDANIE SPECJALNE Z ms2 W ŁODZI.

Data publikacji: 14.12.2012

Tym razem program Mapa Kultury w TVP Łódź zaprasza na wydanie specjalne. W piątek, 14 grudnia o godzinie 17:00. A to wszystko z okazji   wernisażu wystawy „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm” - największej wystawy w historii Muzeum sztuki w Łodzi i jednej z najważniejszych w Polsce. Gośćmi będą Tomasz Kozak, Rafał Lejman, który opowie o marce RUSH.

W dzisiejszym programie poznamy:


SKANSEN RZEKI PILICY


Skansen Rzeki Pilicy tworzony jest w Tomaszowie Mazowieckim od 2000 roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Pilicy i Nadpiliczan z Andrzejem Kobalczykiem na czele i jest pierwszym w Polsce Muzeum na wolnym powietrzu poświęconym rzece.

Podstawowym i konsekwentnie realizowanym założeniem Skansenu Rzeki Pilicy jest tworzenie placówki żywej, w której przyrodę i historię rzeki oraz przestrzeń kulturową, jaką ona wytworzyła, można poznawać wszystkimi zmysłami. Wiele eksponatów otrzymało tutaj drugie życie tak jak zabytkowy młyn wodny przeniesiony ze wsi Kuźnica Żerechowska. Ocalał w ten sposób przed zniszczeniem, gdyż cała wieś została przeznaczona pod budowę zbiornika retencyjnego na dopływie Pilicy- Luciąży.
We młynie można zobaczyć dwie maszyny do mielenia ziarna i otrąb.
Można nawet samemu sprawdzić, że to nie była łatwa praca a wykonywana kiedyś przeważnie przez kobiety.


W skansenie tworzony jest też dział wojskowy - Wojenne trofea Pilicy. Można tu zobaczyć żelbetonowy schron typu Tobruk. 31 tonowy schron został przeniesiony do skansenu z odległej o 30 kilometrów wsi Włodzimierzów koło Sulejowa.
Najcenniejszym i cieszącym się największym zainteresowaniem jest jedyny na świecie opancerzony ciągnik artyleryjski Luwftwaffe, nazywany potocznie Lufcikiem. Został wydobyty z pilicy w 1999 roku, a więc 54 lata po zatonięciu.

Perełką skansenu jest budynek poczekalni kolejowej przystanku Czarnocin. Ten całkowicie drewniany, misternie zdobiony obiekt, został zbudowany jako pawilon ekspozycyjny Dyrekcji Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, a później przeznaczony na przystanek – poczekalnię kolejową.

Przez teren skansenu przebiega symbolicznie oś rzeki Pilicy. Stoi na niej ponad 100 letnia barka typu Szczupak, żelazna łódź saperska i fragmenty przęsła mostu.

Będąc w skansenie warto również zobaczyć słynne Tomaszowskie niebieskie źródła i koniecznie zejść w korytarze Nagórzyckich Groty, z którymi związana jest legenda o górniku i diable, ale ją można tylko usłyszeć w okolicach rzeki Pilicy.


W tym tygodniu Mapa Kultury POLECA

  • VI Festiwal Puls Literatury 7 -16 grudnia www.pulsliteraury.pl
  • III Łódzki festiwal MONO w MANU – 13-15 grudnia Teatr Mały
  • GwiazdkOFFo 15-16 grudnia off Piotrkowska
  • Prelekcja Anny Łagodzińskiej – Lata dwudzieste , lata trzydzieste na łamach łódzkiej prasy żydowskiej tego okresu” 15 grudnia godzina 12.00 Muzeum Miasta Łodzi
  • Andrzej Poniedzielski- spotkanie autorskie 17 grudnia godzina 19 Przechowalnia Łódzka piwnica artystyczna
  • Dni Kina Kazachstańskiego 17-19 grudnia Kino Charlie
  • Prezentacja Łódzkiej gry karcianej „Łódzka Dintojra „ 19 grudnia godzina 17.00 Muzeum Miasta Łodzi
  • Dyskusja „ czekając na miłość? Prawdziwe życie polskich singli”-20 grudnia godzina 18.00 Foto Cafe 102
  •  

NASI GOŚCIE

14 grudnia w ms2 odbywa się wernisaż wystawy „Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm”, największa wystawa w historii Muzeum sztuki w Łodzi i jedna z najważniejszych w Polsce. Można na niej zobaczyć prace największych artystów XX i XXI wieku: Pabla Picassa, Wassily’ego Kaudyńskiego, Paula Klee, Mariny Abramowvić czy Fernanda Legera.
W sumie około 400 dzieł, z których ponad 100 można zobaczyć w tej części Europy po raz pierwszy. Wystawa jest spotkaniem dwóch niezwykłych kolekcji sztuki dwudziestowiecznej. Zbiory Muzeum sztuki w Łodzi są zestawione z dziełami ze znanej szwajcarskiej kolekcji Kunstmuseum Bern. Będzie można ja oglądac do 30.06.2013 roku.


Naszym gościem będzie Tomasz Kozak polski artysta, zajmujący się filmem animowanym, sztuka wideo, malarstwem i rzeźbą. Na wystawie, w każdym z dwunastu pasaży  Kozak przygotował referencje dialektyczne.


Rafał Lejman - jest jedną z osób promujących Łódź jako miejsce dla ludzi kreatywnych. Sam o sobie mówi tak:
„Dobrze wyjechany trik stawiam na równi z malarstwem lub grafiką. Piękno deskorolki poznałem w 1992 roku w Liceum Plastycznym. Towarzyszyła mi poprzez okres studiów na ASP i jest ze mną do dzisiaj. Od zawsze sztuka przeplatała się w moim życiu wraz ze skateboardingiem, który jest platformą skupiającą wiele sfer wyrazu artystycznego. Skateboarding był punktem wyjścia dla moich poszukiwań twórczych i nadal jest dla mnie inspirujący. Z upływem czasu zmieniają się jedynie proporcje na rzecz grafiki. Postrzegam skateboarding bardziej w kategoriach wyrażania samego siebie niż jako podejścia czysto sportowego. Przedkładam styl ponad trudnością "ewolucji". RUSH jest dla mnie swego rodzaju pomostem pomiędzy ludźmi o podobnym podejściu do życia".

Kilka słów o RUSHu:
RUSHdnm to brand, który powstał z pasji do skateboardingu, sztuki, grafiki i muzyki, który wyrywa się powszechnym stylom i podąża własną ścieżką. Dbałość o detal to charakterystyczna cecha grafik RUSH, w których można dopatrzeć się drugiego dna. Duży nacisk kładziony jest na jakość i dostarczenie klientowi kompletnego produktu podanego w oryginalny sposób.
Rush to nie tylko ubrania, ale platforma skupiająca kreatywnych ludzi, nadających na tej samej fali.
Mottem brandu, jak i hasłem przewodnim jest NO NEED TO RUSH.
 

Metryczka:

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,5 (głosów: 582)
Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter