Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.
Autor wpisu:
kl
Data publikacji: 18.12.2012
Okres historyczny: III Rzeczpospolita po 1989 r.
Nazywane są „szklanami” lub „nowymi” spichrzami. Zalicza się je do najbardziej udanych realizacji architektonicznych w Polsce po 1990 r.
To zespół budynków należących do BRE Banku. Budynki stoją na południowym nabrzeżu Brdy w Bydgoszczy, przy ul. Grodzkiej.
Projektantami budynków byli architekci Andrzej Bulanda i Włodzimierz Mucha z Warszawy. Realizacja projektu odbywała się w latach 1995-1998.
Spichrze zostały wykończone szkłem i cegłą klinkierową, swoim kształtem i stylem nawiązują do zabytkowych budowli z okolicy.
Szklane spichrze to budynki o skończonej, zamkniętej formie. Odwołują się do typologii spichlerzy, ale są odpowiednio uwspółcześnione i realizują nową funkcję – banku, czyli współczesnego spichlerza pieniądza.
Odczytywać budynek możemy na dwóch płaszczyznach. Z jednaj strony szybko i powierzchownie, ponieważ to architektura łatwa w odbiorze, jednoznaczne odwołanie się do formy spichlerza. Druga płaszczyzna może być refleksyjna analizą, która wskazuje na transformację dosłownej formy, wyrafinowane technologie i ascetyczność doboru materiałów. Projekt ten jest pierwszym elementem rewitalizacji historycznego centrum Bydgoszczy i jej portowego nabrzeża.
Niedaleko "nowych" spichrzy znajdują się te starsze, a pomiędzy nimi położony jest Pałacyk Lloyda, wybudowany w latach 1884-1898. Naprawdę warto przespacerować ulicą Grodzką w Bydgoszczy.
Komentarze (0):