Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Dziadek Wystrzelony w Kosmos w Obserwatorium Astronomicznym w Białkowie

Autor wpisu: Nowhere Man Workhouse
Data publikacji: 04.01.2013

Dziadek wystrzelony w kosmos, awaryjne lądowanie na Słońcu czy organizowanie galaktycznych misji ratunkowych...

 

Takie przygody w październiku i listopadzie 2012 roku przeżywali uczestnicy warsztatów filmu animowanego w Gminie Wińsko. To właśnie tam częściowo rozgrywa się akcja filmu pt. „Podróż na Słońce”, który samodzielnie stworzyli. W jednej z miejscowości gminy – Białkowie znajduje się Obserwatorium Astronomiczne wyposażone w koronograf, umożliwiający obserwację Słońca właśnie. Wycieczka i spotkanie z profesorem astronomii z Uniwersytetu Wrocławskiego po części zainspirowały dzieci do stworzenia tej „kosmicznej” historii.

Uczniowie wszystkich szkół podstawowych i gimnazjum w gminie Wińsko otrzymali możliwość uczestnictwa w warsztatach filmowych, na których mogli spróbować własnych sił z kamerą, zapoznać się z historią polskiej i światowej animacji oraz technikami wykorzystywanymi przy ich realizacji. Dla najbardziej zainteresowanych przygotowano warsztaty praktyczne, którymi objęto sześćdziesięcioro uczniów. Przez pięć kolejnych weekendów mali filmowcy ciężko pracowali podczas warsztatów, które odbył się w Centrum Przyrodniczym PTPP „pro Natura” w Trzcinicy – jednego z partnerów projektu.

Uczestnicy byli w pełni odpowiedzialni za wykonanie wszystkich prac i ostateczny kształt filmu „Podróż na Słońce”, począwszy od wymyślenia historii, spisania scenariusza, stworzenia bohaterów, rekwizytów, dobrania scenerii aż do ożywienia obrazu poprzez animację i udźwiękowienia ich dzieła.

Warsztaty filmowe zostały zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Wińsku. Nad całością programu czuwał zespół pracowni filmowej „Nowhere Man”: Beata Calińska i Michał Gryszko. Uczestnicy warsztatów w tajniki animowania zostali wprowadzeni przez absolwentki szkoły filmowej w Łodzi: Justynę Calińską i Natalię Dziedzic. W świat udźwiękawiania filmu wprowadził ich profesjonalista Michał Anuszewski.

Projekt zakończył się uroczystą galą w Gminnym Ośrodku Kultury w Wińsku, na której odbyła się premiera filmu. Animacja została przyjęta przez gości gromkimi brawami. Każdy z uczestników otrzymał dyplom ukończenia warsztatów oraz nagrodę. Goście mieli też okazję obejrzeć wystawę prac stworzonych w czasie warsztatów oraz zobaczyć jak powstawał film w materiale dokumentującym przedsięwzięcie.

Projekt został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dom Kultury+. Edukacja artystyczna”.

Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej. Udział w programie zakładał współpracę partnerską domów, ośrodków i centrów kultury ze szkołami oraz innymi instytucjami poprzez realizację zajęć z przedmiotów artystycznych.

Warto zaznaczyć, że spośród 274 nadesłanych wniosków, pomysł z Wińska otrzymał najwyższą liczbę punktów komisji Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Technika animacji pobudza wyobraźnię i inspiruje do tworzenia, uruchamia pokłady kreatywności. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak czekać na dalsze przygody bohaterów filmu.

Obejrzyj film:

http://www.youtube.com/watch?v=1ox9JIzQAnM

"Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach
programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna"

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1393)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter