Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko

Autor wpisu: Conan
Data publikacji: 04.01.2013
Okres historyczny: Średniowiecze V-XV w.

Grodzisko wielokulturowe na Górze Zamczysko, w miejscowości Białawoda.

Góra Zamczysko w Białejwodzie jest malowniczym i wybitnie eksponowanym wzniesieniem, z którego rozpościera się niesamowity widok na przepływajacy poniżej Dunajec.

Miejsce to zamieszkiwane było od bardzo dawna. Po ziemi tej chodzili już ludzie zaliczani do tzw. kultury łużyckiej (1700.- 400 lat p.n.e.).

W średniowieczu po raz kolejny swą stopę postawił w tym miejscu czlowiek. Około roku 1300 ponownie powstał tu gród. Nie do końca wiadomo, jak bardzo zmienił się wygląd prehistorycznego, łużyckiego grodziska. Po działaniach średniowiecznych architektów i budowniczych pozostały do dziś dwie linie wałów i sucha fosa oraz wyższy od nich kopiec ziemny, na którym prawdopodobnie stała drewniana budowla, pełniąca rolę strażnicy i zamku jednocześnie.

Z okolicą tą zwiazana jest pewna zagadka... Całkiem możliwym jest, iż opisywane grodzisko można utożsamiać z na wpół legendarną warownią zwaną "Lemieszem", opisywaną w XIV-wiecznym "Żywocie Św. Kingi".

Na krańcu grodziska znajduje się przepaść, niemożliwa wręcz do zdobycia, z zapierającym wręcz dech w piersiach widokiem na przepływajacy poniżej Dunajec i znajdujące się po jego drugiej stronie wzgórza. Pośród nich wypatrzyć można Górę Kurowską, na szczycie, ktorej znajdowało się "wrogie grodzisko" - Castrum Kurów.

 

Źródło: Krzysztof Moskal, Grody i zamki nad Dunajcem i Popradem Juliusz Marszałek, Katalog grodzisk i zamczysk w Karpatach

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 2112)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Powiązane tagi

Galeria

Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko
Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko
Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko
Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko
Białawoda - Grodzisko na Górze Zamczysko

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter