Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze

Autor wpisu: AnWe
Data publikacji: 16.01.2013

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze jest towarzystwem naukowym. Istnieje od 1895 roku. Dokumentuje, rozwija i popularyzuje wiedzę o historycznych i współczesnych kulturach świata, w tym o formach kultur ludowych, nieelitarnych i popularnych. Upowszechnia idee tolerancji i edukacji międzykulturowej. Kontynuując osiągnięcia ludoznawców, etnografów i folklorystów, rozwija wiedzę z zakresu etnologii, antropologii kulturowej i społecznej.

Celem Towarzystwa jest kształtowanie warunków do rozwijania antropologicznych zainteresowań wśród swoich członków, a także wspieranie rozwoju nauk etnologicznych oraz popularyzowanie wiedzy antropologicznej w społeczeństwie. Towarzystwo prowadzi badania naukowe, organizuje zebrania, konferencje, odczyty, szkolenia, wycieczki. Gromadzi, prowadzi i udostępnia księgozbiory, archiwa oraz bazy danych dotyczących historycznych i współczesnych form kultury polskiej (w szczególności kultury ludowej), kultur innych narodów oraz grup etnicznych, a także wspólnot kulturowych.

Bardzo istotną częścią aktywności Towarzystwa jest prowadzenie szerokiej działalności wydawniczej z zakresu antropologii, etnologii i folkorystyki. PTL skupia ekspertów, którzy wypowiadają się na temat stanu i potrzeb tradycyjnej oraz współczesnej kultury narodowej, ludowej, regionalnej, popularnej. Ponadto Towarzystwo podejmuje działania na rzecz ochrony, zachowania oraz rewitalizacji dziedzictwa kulturowego, w tym tradycji regionalnych oraz krajobrazu kulturowego. Upowszechnia wiedzę o obowiązku ochrony i konserwacji zabytków etnograficznych.

PTL współpracuje z innymi stowarzyszeniami, instytucjami naukowymi i organizacjami w kraju i za granicą, o tym samym lub podobnym profilu, m.in. wchodzi w skład The World Council of Anthropological Associations (WCAA).

Źródło: www.ptl.info.pl

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 1333)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter