Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Cmentarz żydowski w Tucznie

Autor wpisu: Julia
Data publikacji: 19.01.2013
Okres historyczny: Barok XVII w.

Cmentarz żydowski w Tucznie przypuszczalnie powstał w XVII wieku. Jest malowniczo położony na wzgórzu nad Jeziorem Tuczno.  Zachowane pojedyncze macewy pochodzą z XVIII i XIX stulecia. Cmentarz został zdewastowany podczas "Nocy Kryształowej". Dalsza dewastacja postępowała po wojnie, gdy pozostałe macewy były wykorzystywane jako budulec lub przerabiane na nowe płyty nagrobne. 

Cmentarz żydowski jest położony na wzgórzu nad Jeziorem Tuczno, można dojść do niego ulicą Młyńską. Przypuszczalnie powstał w XVII wieku. Zachowane pojedyncze macewy pochodzą z XVIII i XIX stulecia.
Po pierwszym rozbiorze Polski wielu Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia miasta (Tuczno znalazł się na terenie Prus). Jednakże na przełomie XVIII i XIX wieku ludność żydowska stanowiła niemal 28% wszystkich mieszkańców. Druga połowa XIX wieku przyniosła dalszy spadek liczebności ludności żydowskiej. W 1900 roku jej udział spadł do około 3%.
Podczas "Nocy Kryształowej" spalono synagogę i splądrowano żydowskie budynki. Pozostałych w mieście Żydów w latach II wojny światowej deportowano do gett we wschodniej części Polski. Zniszczony został także cmentarz.
Dalsza dewastacja została dokonana po wojnie, gdy pozostałe macewy były wykorzystywane jako budulec lub przerabiane na nowe płyty nagrobne. W związku z tym obecnie zachowana jest nieliczna ich ilość.

Źródło: www.kirkuty.xip.pl, informacje od mieszkańców

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,4 (głosów: 1475)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter