Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wasze wpisy

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie

Autor wpisu: Misiaczek1986
Data publikacji: 27.01.2013

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie powstała w 1973 r. jako filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jarosławiu. Istniała wtedy pierwsza klasa działu młodzieżowego. Podopieczni uczyli się gry na saksofonie, akordeonie i fortepianie. Trzy lata później otwarto nowy dział dziecięcy. Potem powstawały klasy: fletu, skrzypiec, gitary i klarnetu. Lekcje odbywały się w salach Szkoły Podstawowej nr 2 oraz w Miejskim Ośrodku Kultury, ponieważ szkoła muzyczna nie miała swojego budynku. Otrzymała go w 1976 roku. Stała się nim kamienica przy ulicy Rynek 24. Wtedy też szkoła stała się samodzielną jednostką administracyjną.

Józef Czajkowski był do 31 sierpnia 1999 r. dyrektorem placówki, a od 1 września 1999 r. – mgr Radosław Czajkowski. Centrum Edukacji Artystycznej sprawuje pedagogiczny nadzór nad instytucją. Organami szkoły są: Dyrektor Szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski.


Współcześnie placówka naucza gry na tych samych instrumentach muzycznych co dawniej. Nowymi zajęciami są natomiast lekcje teoretyczne i działalność chóru. 19 sierpnia 1996 r. Minister Kultury i Sztuki zmienił dwa istniejące działy („dział dziecięcy” oraz „dział młodzieżowy”) na „sześcioletni cykl nauczania” i „czteroletni cykl nauczania”. Poza „Planem nauczania” wychowankowie szkoły mogą brać udział w koncertach i audycjach. Nauka gry na wszystkie instrumenty jest prowadzona w oparciu o program utworzony przez Ministra Kultury. Zawiera on notatkę odnoszącą się do repertuaru oraz metody jego wykonania. Podstawowym zadaniem w szkole jest nauka gry na instrumencie. Po jej opanowaniu uczeń posiada wykształcenie, które umożliwia mu naukę na wyższych szczeblach lub może on być członkiem zespołu muzycznego. Oprócz tego podopieczni biorą udział w różnego typu egzaminach, koncertach i przesłuchaniach.


Częścią niezbędną każdej szkoły muzycznej jest jej instrumentarium, a także płytoteka i wideoteka oraz biblioteka, których zbiory znacznie pomagają uczniom w nauce gry. Księgozbiór biblioteki Państwowej Szkoły Muzycznej liczy ok. 1751 woluminów.

Współcześnie przy Szkole Muzycznej funkcjonuje Sala Koncertowa. Wybudowana została w ramach programu operacyjnego "Rozwój infrastruktury kultury i szkolnictwa artystycznego" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to jedna z najlepszych sal w Polsce, pod względem akustyki. Często koncertują w niej znani i szanowani muzycy.
 

Źródło: http://psmlubaczow.pl http://psmlubaczow.pl/?page_id=64 http://www.lubaczow.pl/go.php/doksztalcanie/dzieci/panstwowa_szkola_muzyczna/

Podziel się:  

Oceń artykuł:
  Aktualna ocena: 3,3 (głosów: 777)

Komentarze (0):

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować!

Galeria

Mapa

Zaloguj się przez Facebook
Connect to your Facebook Account
Logowanierejestracja
zapomniałem hasła

Newsletter